more_horiz
Wiadomości

Słoneczny początek wiosny w całym kraju. IMGW: z każdym dniem będzie coraz cieplej

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2022 06:55
- W poniedziałek będzie praktycznie bezchmurnie nad całym krajem. Temperatura maksymalna w ciągu dnia wyniesie od 10 stopni Celsjusza na krańcach wschodnich do 13-14 stopni na zachodzie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na południowym zachodzie porywisty, z kierunków wschodnich - powiedziała synoptyk IMGW Anna Woźniak
Astronomiczna wiosna definiowana jest jako moment, w którym Słońce osiąga punkt równonocy wiosennej, zwany punktem Barana
Astronomiczna wiosna definiowana jest jako moment, w którym Słońce osiąga punkt równonocy wiosennej, zwany punktem BaranaFoto: PAP/Marcin Bielecki

Nad Europą dominuje rozległy układ wysokiego ciśnienia z centrum nad Bałtykiem. Jak powiedziała Anna Woźniak z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej-Państwowego Instytutu Badawczego, to za jego sprawą do końca tygodnia będziemy mieli w kraju pogodę słoneczną i bez opadów, za to ze stopniowo rosnącymi temperaturami.

Słonecznie i bez opadów

Według synoptyk Centralnego Biura Prognoz IMGW-PIB Anny Woźniak "przez najbliższy tydzień w kraju będzie słonecznie, bez opadów i z temperaturami dochodzącymi do 17 stopni Celsjusza". Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1029 hPa i będzie nieznacznie spadać.

- W poniedziałek będzie praktycznie bezchmurnie nad całym krajem. Temperatura maksymalna w ciągu dnia wyniesie od 10 stopni Celsjusza na krańcach wschodnich do 13-14 stopni na zachodzie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na południowym zachodzie porywisty, z kierunków wschodnich - powiedziała Anna Woźniak

"Zima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa"

Rzecznik IMGW dodał, że zima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa i za tydzień nad Polskę północną i północno-wschodnią napłynie arktyczne powietrze. - W tych regionach w ciągu dnia termometry wskażą nieznacznie powyżej zera, może także poprószyć śnieg. W nocy temperatura może spaść do minus 10 stopni, ale ochłodzi się tylko na dwie doby, później z powrotem będzie wyżowo - zapowiedział Grzegorz Walijewski.

Hydrolodzy natomiast nie przewidują w najbliższym czasie opadów deszczu. Jak wskazują, od 25 lutego w większości województw nie padało, warstwa nawierzchnia gleby jest przesuszona, co oznacza suszę meteorologiczną. Lepsza sytuacja jest tylko na południu kraju, gdzie w tym roku spadło dość dużo śniegu.

Posłuchaj
00:24 11638684_2.mp3 Grzegorz Walijewski: z każdym dniem będzie coraz cieplej (IAR) 

Noc z poniedziałku na wtorek będzie pogodna. W części północno-wschodniej kraju możliwe są mgły, także marznące, ograniczające widzialność do 200 metrów. Temperatura minimalna od minus 4 stopni na południowym wschodzie i wschodzie, minus 2 w centrum, do zera - plus 2 stopni nad morzem. W rejonach podgórskich temperatura lokalnie może spaść do minus 6-8 stopni Celsjusza. Wiatr słaby, zmienny, z przewagą południowo-wschodniego.

Pogoda na wtorek

We wtorek słonecznie. Temperatura maksymalna od 10 st. C, 12 st. C miejscami na północy oraz na Podhalu, około 15 st. C w centrum, do 17 st. C na południowym zachodzie. Chłodniej nad Zatoką Gdańską, około 8 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, na południowym zachodzie chwilami porywisty, z kierunków wschodnich i południowych. Wysoko w górach porywy wiatru do 60 km/h.

» WIĘCEJ INFORMACJI O WARUNKACH DROGOWYCH SZUKAJ W POLSKIM RADIU KIEROWCÓW «

Według prognoz IMGW-PIB, podobna pogoda utrzyma się do końca tygodnia. Po niedzieli synoptycy przewidują przełamanie pogody. Do kraju mogą napłynąć chłodniejsze masy powietrza z towarzyszącymi im opadami. 

Czytaj również:

nt

Zobacz także

Zobacz także