more_horiz
Wiadomości

Pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Gliński: uruchomiliśmy 10 mln zł dla organizacji pozarządowych

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2022 13:05
Wicepremier Piotr Gliński poinformował, że rząd uruchomił programy wsparcia dla organizacji pozarządowych, które pomagają uchodźcom z Ukrainy. Ponad 60 organizacji skorzystało już z mini-grantów w wysokości do 10 tysięcy złotych na projekty pomocowe dla osób z Ukrainy. Chodzi m.in. o wsparcie psychologiczne, zawodowe i językowe.
Rząd: 10 mln zł dla organizacji pozarządowych na pomoc uchodźcom
Rząd: 10 mln zł dla organizacji pozarządowych na pomoc uchodźcomFoto: PAP/Zbigniew Meissner

10 mln zł to wartość pierwszej transzy przeznaczonej na pomoc doraźną dla uchodźców. Ponad 60 organizacji skorzystało już z mini-grantów w wysokości do 10 tysięcy złotych na projekty pomocowe dla osób, które przyjechały do Polski z Ukrainy. Wicepremier Piotr Gliński, który jest przewodniczącym Komitetu ds. Pożytku Publicznego, wskazał, że wartą 10 milionów złotych transzę na programy pomocowe dla uchodźców już rozdysponowano. Skorzystały z niej 43 organizacje, które otrzymały granty - niektóre warte nawet pół miliona złotych - na działania parasolowe dotyczące przyjmowania uchodźców w punktach granicznych i centrach recepcyjnych.

Pomoc psychologiczna i językowa dla uchodźców

- Bardzo duża pula tych środków idzie też na pomoc i poradnictwo psychologiczne, zawodowe i językowe - mówił wicepremier Piotr Gliński. Dodał, że pomoc oferowana przez organizacje pozarządowe powinna być skoordynowana z systemem pomocy organizowanym na poziomie krajowym i samorządowym. Konieczna jest również współpraca ze służbami, szczególnie ze Strażą Graniczną i Policją. Wicepremier wyjaśnił, że wśród przyznanych grantów są też pieniądze na działania sportowe, bo jak tłumaczył, dzieci i młodzież ukraińska jest przyjmowana do niektórych klubów w Polsce, ale te kluby również potrzebują wsparcia, więc takie otrzymają.

Gliński zauważył, że potrzeby uchodźców są coraz większe. - W związku z tym w ostatnim czasie wprowadziliśmy uelastycznienie dotyczące funkcjonujących programów. Krótko mówiąc - projekty, które są organizowane przez organizacje samorządowe, mogą być zmieniane na projekty pomocowe dla uchodźców i to będzie respektowane przy ich rozliczaniu - powiedział Gliński.


Posłuchaj
00:29 11639401_1.mp3 Wicepremier Piotr Gliński o wsparciu organizacji pozarządowych pomagającym uchodźcom (IAR)

Zielone światło na kolejne 10 mln zł

Wicepremier Gliński poinformował, że premier Mateusz Morawiecki zgodził się na przyznanie drugiej transzy pomocowej. Będzie to kolejne 10 mln do rozdysponowania dla organizacji pozarządowych pomagających uchodźcom wojennym w Polsce. Według wicepremiera - cały system wsparcia obywatelskiego przez organizacje pozarządowe musi być i jest skoordynowany z systemem wsparcia państwowego, przede wszystkim przez urzędy wojewódzkie, ale też przez samorządy.

- To wymaga koordynacji ze służbami państwowymi: strażą pożarną, strażą graniczną, policją i to wszystko jest uwzględniane w tych projektach - zauważył. - Chodzi nam o to, aby z jednej strony funkcjonował system państwowy, który jest odpowiedzialny za całość pomocy w sensie systemowym, natomiast z drugiej strony, żebyśmy także bazowali na aktywności obywatelskiej - wyjaśnił Piotr Gliński.


Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

ASP

Zobacz także

Zobacz także