more_horiz
Wiadomości

Długoterminowa pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Prezydencka rada opracuje rekomendacje działań

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2022 05:00
W przyszłym tygodniu prezydencka Rada ds. Społecznych przygotuje dla prezydenta Andrzeja Dudy rekomendacje dotyczące organizowania długoterminowych działań publicznych, które mają pomóc uchodźcom z Ukrainy w Polsce. W poniedziałek w Pałacu Prezydenckim odbyło się posiedzenie tego gremium.
Prezydencka Rada ds. Społecznych opracuje propozycje długoterminowej pomocy dla uchodźców z Ukrainy
Prezydencka Rada ds. Społecznych opracuje propozycje długoterminowej pomocy dla uchodźców z UkrainyFoto: BARTLOMIEJ WOJTOWICZ/PAP/EPA

Doradca Prezydenta RP i przewodniczący Rady ds. Społecznych Narodowej Rady Rozwoju dr hab. Marek Rymsza wyjaśnił, że pomoc udzielana uchodźcom wojennym z Ukrainy powinna mieć charakter środowiskowy, tak aby nie dopuścić do powstania obozów dla uchodźców. - Dlatego, że obozy dla uchodźców to jest rozwiązanie, które ma daleko idące skutki uboczne, szczególnie w dłuższej perspektywie czasowej - wskazał.

- Osoby te żyją wówczas tak jakby "w zawieszeniu" między światem, z którego wyszły, a społeczeństwem gdzie obecnie się znajdują. Fenomenem naszego działania pomocowego, można powiedzieć uruchomionego ad hoc, jest właśnie to, że takie obozy nie powstają pomimo bardzo dużej liczby uchodźców - wyjaśnił doradca Prezydenta RP.

Jak dodał dr hab. Marek Rymsza, brak typowych obozów dla uchodźców to efekt zaangażowania polskiego społeczeństwa w pomoc. Część Ukraińców jest kierowana do tymczasowych centrów pomocy, które powstały na przykład na terenach hal sportowych czy wystawienniczych.

- Osoby pojawiają się w takich centrach pośredniczących na krótko, po czym żyją wśród innych ludzi. Chodzi o to, żeby ten rodzaj pomocy mógł być praktykowany także w dłuższej perspektywie czasowej, a to wymaga pewnego przekonwertowania mobilizacji i energii opartej na szybkim działaniu bezpośrednim na działania stabilizujące, bardziej skoordynowane, ale jednak o charakterze środowiskowym. To będzie kierunek naszych prac programowych - wyjaśnił przewodniczący prezydenckiej Rady ds. Społecznych.

Różnorodne projekty rady

Podczas poniedziałkowego posiedzenia rada omówiła także zaplanowane działania analityczne związane z monitorowaniem funkcjonowania Centrów Usług Społecznych. To inicjatywa prezydenta Andrzeja Dudy, która od 2020 roku umożliwia gminom tworzenie struktur koordynujących i integrujących usługi społeczne, świadczone przez lokalnych usługodawców (publicznych i niepublicznych).

Rada kończy również prace nad koncepcją systemowego rozwiązania dla osób z niepełnosprawnościami, które potrzebują wsparcia asystentów osobistych. Szczegóły koncepcji mają zostać zaprezentowane 12 kwietnia w Pałacu Prezydenckim podczas wydarzenia "Forum Deinstytucjonalizacji: uspołecznienie, upodmiotowienie, personalizacja".

Posłuchaj
00:26 11640796_2.mp3 Dr hab. Marek Rymsza: brak typowych obozów dla uchodźców to efekt zaangażowania polskiego społeczeństwa w pomoc (IAR) 

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

Czytaj także:

ng

Zobacz także

Zobacz także