more_horiz
Wiadomości

Liczba ukraińskich uchodźców w Polsce stale rośnie. Straż Graniczna podała najnowsze dane

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2022 08:59
Straż Graniczna przekazała, że od początku rosyjskiej inwazji do Polski wjechało z terytorium Ukrainy 2,141 mln uchodźców. Dziś do godziny 7.00 przyjęto prawie 4 tys. uchodźców - to o 32 procent mniej niż w poniedziałek. 
Polska przyjęła 2,141 mln uchodźców
Polska przyjęła 2,141 mln uchodźcówFoto: PAP/PA/Victoria Jones

W poniedziałek na przyjściach granicznych odprawiono 30 tysięcy podróżnych. W porównaniu z poprzednim dniem jest to spadek o 11 procent.

Od 24 lutego, w odwrotnym kierunku, czyli z Polski do Ukrainy, wyjechało 274 tysiące osób - informuje Straż Graniczna.

PESEL dla uchodźców z Ukrainy

16 marca urzędy rozpoczęły przyjmowanie wniosków o nadanie obywatelom Ukrainy numeru PESEL. Rozwiązanie umożliwia uchodźcom, którzy opuścili ojczyznę w związku z agresją rosyjską, korzystanie z pomocy socjalnej, medycznej oraz z systemu edukacji, a także ułatwi podjęcie pracy. Na mocy specustawy uchodźcy z Ukrainy mogą m.in. otrzymać numer PESEL i założyć Profil Zaufany. O nadanie numeru PESEL uchodźcy mogą wnioskować w dowolnym organie wykonawczym gminy. 

LUDZIE UCIEKAJĄ Z UKRAINY PRZED WOJNĄ - sprawdź, jak możesz pomóc

W przypadku osób niepełnoletnich potrzebny jest również dokument potwierdzający urodzenie. Jeśli uchodźcy takich dokumentów nie posiadają, składają oświadczenie. Od każdego, powyżej 12. roku życia, pobierane są również odciski palców.

Czytaj więcej: 

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

kp

Zobacz także

Zobacz także