"Powołujemy się na klauzulę bezpieczeństwa". Rzecznik rządu o zamrażaniu majątków podmiotów wspierających Rosję
Rzecznik rządu Piotr Müller, odnosząc się do projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego, w którym jest punkt dotyczący blokady importu rosyjskiego węgla, powiedział, że rząd powołuje się na klauzulę bezpieczeństwa.
2022-03-30, 16:25
Do Sejmu wpłynął projekt ustawy, który umożliwi zamrażanie majątków podmiotów wspierających Rosję. Rząd przyjął go we wtorek.
Piotr Müller stwierdził, że kwestie handlowe są wyłączną kompetencją traktatową Unii Europejskiej i z tego powodu Rada Europejska powinna podejmować takie decyzje. - Niestety w ostatnim czasie okazało się to niemożliwe - podkreślił.
Jak mówił, polski rząd zdecydował się podjąć decyzje na poziomie krajowym, powołując się na klauzulę bezpieczeństwa narodowego. - Dlatego nie możemy pozwolić na to, aby Unia Europejska w tym zakresie była bierna - powiedział rzecznik rządu.
Dodał, że w związku z tym premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że do końca roku będzie wstrzymany import rosyjskiego gazu oraz rosyjskiej ropy.
REKLAMA
Piotr Müller wyjaśnił, że rząd zdaje sobie sprawę z ryzyka wynikającego z klauzuli bezpieczeństwa narodowego, na którą powołano się, tworząc przepisy ustawy. Jak mówił, ryzykujemy pozwaniem naszego kraju do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Projekt umożliwiający zamrażanie majątków podmiotów wspierających Rosję
Rządowy projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego pozwoli zamrozić fundusze firm i osób, które wspierają agresję na Ukrainę. Zostaną one wpisane na specjalną listę prowadzoną przez ministra spraw wewnętrznych i administracji.
Jak napisano w projekcie ustawy, kara za niewykonanie decyzji o zamrożeniu majątków wyniesie do 20 milionów złotych. W projekcie znalazły się także zapisy wprowadzające zakaz importu do Polski rosyjskiego węgla.
REKLAMA
Posłuchaj
- Brytyjskie nieruchomości rosyjskich oligarchów na celowniku. Koniec z anonimowością
- Majątki oligarchów a zmiany w konstytucji. Anna Kwiecień tłumaczy pomysł rządu
- "Te kwestie można rozwiązać w sposób ustawowy". Katarzyna Ueberhan o zmianach w konstytucji
***
Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.
Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:
REKLAMA