Amerykańska broń jądrowa w Polsce? Prezes PiS: znacząco wzmocniłaby odstraszanie Moskwy
Wicepremier Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla niemieckiej gazety "Welt am Sonntag" przyznał, że Polska mogłaby przechowywać amerykańską broń jądrową. Prezes PiS opowiedział się także za zwiększeniem obecności amerykańskich wojsk w Europie.
2022-04-03, 23:28
Jarosław Kaczyński przyznał, że "gdyby Amerykanie poprosili nas o przechowanie amerykańskiej broni jądrowej w Polsce, bylibyśmy na to otwarci. Znacząco wzmocniłoby to odstraszanie Moskwy. Na ten moment ta kwestia nie pojawia się, ale wkrótce może się to zmienić. Inicjatywa musiałaby wyjść od Amerykanów. Zasadniczo jednak sensowne jest rozszerzenie współużytkowania broni jądrowej na wschodnią flankę" - stwierdził prezes PiS.
Na łamach dzisiejszego wydania "Welt am Sonntag" wicepremier Jarosław Kaczyński przypomniał także o "niesłabnących ciągotach" Niemiec do Rosji. - Jestem bardzo niezadowolony z zachowania niemieckiego rządu (ws. wojny na Ukrainie). Niemcy mogłyby dostarczyć więcej broni. I Niemcy mogłyby opowiedzieć się w Unii Europejskiej za embargiem na ropę naftową (...). Nie wolno nam stale wspierać wielkiego mocarstwa, jakim jest Rosja, miliardowymi opłatami za zakup energii. Jest to politycznie i moralnie niedopuszczalne. To musi się skończyć, a Niemcy powinny wreszcie zająć jasne stanowisko w tej sprawie - oświadczył Jarosław Kaczyński.
"Wolność nigdy nie jest tania"
Podkreślił jednocześnie, że nie chodzi tutaj o embargo na gaz, ponieważ potrzeba na nie więcej czasu, a "dochody Rosji z biznesu naftowego są cztery do pięciu razy wyższe niż z biznesu gazowego". "To po prostu tak nie działa. Wolność nigdy nie jest tania. Chodzi tu także o ochronę demokratycznego świata przed Putinem. Kanclerz Scholz również powinien to zrozumieć" - przekonywał polski wicepremier.
Na pytanie, jaką rolę powinny odgrywać Niemcy w Europie, Jarosław Kaczyński odpowiedział, że "Polska nie jest zadowolona z roli Niemiec w Europie", która "powinna być bardziej konstruktywna", a "ostatnie dziesięciolecia były właściwie próbą powtórzenia konstrukcji byłego kanclerza Rzeszy Bismarcka: dominacja Niemiec, ale ramię w ramię z Rosją".
REKLAMA
Niemcy i rozliczenia z II wojny światowej
"Oczywiście kontekst jest dziś inny niż w XIX wieku. W gruncie rzeczy jest to jednak to samo zachowanie. Niemcy nie mają żadnych moralnych podstaw, by dominować w Europie. Niemcy nadal nie rozliczyły się w wystarczającym stopniu z II wojny światowej i wciąż nie wypełniły swoich zobowiązań finansowych" - zaznaczył wicepremier. Dodał, że "Niemcy nie wypłaciły dotychczas wysokich kwot odszkodowania za zniszczenia i morderstwa Polaków podczas II wojny światowej. Kwestia ta musi zająć ważne miejsce w naszych stosunkach i zostać rozwiązana".
Zapytany o możliwe zmiany NATO na wschodniej flance, Jarosław Kaczyński odpowiedział, że "Polska przyjęłaby z zadowoleniem, gdyby Amerykanie zwiększyli swoją obecność w Europie z obecnych 100 tys. żołnierzy do 150 tys. w przyszłości ze względu na rosnącą agresywność Rosji".
>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<
"Wschodnia flanka musi być w przyszłości znacznie lepiej chroniona niż dotychczas. Spójrzmy prawdzie w oczy: żołnierze amerykańskiej potęgi nuklearnej są najsilniejszym czynnikiem powstrzymującym Rosję przed atakiem na kraje NATO i zapewniają nam największe bezpieczeństwo" - argumentował wicepremier.
REKLAMA
- Putin za wszelką cenę chce ogłosić sukces w Dniu Zwycięstwa. Bez względu na sytuację na froncie
- 45 tys. worków na ciała i mobilne krematoria. Niemiecki politolog: Rosja planowała ludobójstwo po zdobyciu Kijowa
***
Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.
Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:
REKLAMA
dn/pis.org.pl/PAP
REKLAMA