more_horiz
Wiadomości

Raport smoleński. Macierewicz: najważniejszym dowodem ingerencji zewnętrznej jest wybuch w lewym skrzydle

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2022 12:43
- Najważniejszym dowodem wskazującym na ingerencję zewnętrzną w katastrofie smoleńskiej jest bardzo precyzyjnie przebadany, zidentyfikowany i opisany wybuch w lewym skrzydle na ponad 100 m przed tzw. brzozą Bodina. Przesądzają o tym dźwięk, miejsce oraz czas eksplozji - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 szef Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego z 10 kwietnia 2010 r. Antoni Macierewicz.
Antoni Macierewicz: najważniejszym dowodem ingerencji zewnętrznej jest wybuch w lewym skrzydle
Antoni Macierewicz: najważniejszym dowodem ingerencji zewnętrznej jest wybuch w lewym skrzydleFoto: PR24/Adam Koniecki

Szef Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego z 10 kwietnia 2010 r. Antoni Macierewicz opowiedział na antenie Polskiego Radia 24 o szczegółach opublikowanego w poniedziałek raportu. Jak przypomniał, przyczyną zdarzenia była "ingerencja zewnętrzna". Wyjaśniając, wskazał, że termin ten jest używany do opisywania sytuacji zamachowych.

- Słowo "zamach" jest popularne, w związku z tym używany jest termin, który zawiera w sobie różne sytuacje będące wynikiem zewnętrznego działania osób trzecich wobec samolotu, tak iż doprowadza do katastrofy. Prawnicze określenie to "bezprawna ingerencja zewnętrzna" - powiedział.

Wiceprezes PiS zaznaczył, że najważniejszym dowodem wskazującym na ingerencję zewnętrzną w katastrofie smoleńskiej jest "bardzo precyzyjnie przebadany, zidentyfikowany i opisany wybuch w lewym skrzydle na ponad 100 m przed tzw. brzozą Bodina". Jak dodał, przesądzają o tym dźwięk, miejsce oraz czas eksplozji.

Gość audycji zaznaczył ponadto, że "w miejscu, w którym znajdował się samolot w momencie eksplozji, nie było żadnej przeszkody zewnętrznej - ani drzewa, ani zjawiska, które by mogło doprowadzić do zniszczeń". - We wszystkich dokumentach, którymi dysponujemy, nie ma wątpliwości, że odległość między dźwiękiem eksplozji a brzozą następuje w miejscu, gdzie nie ma żadnych przeszkód zewnętrznych - podkreślił.

>>> Raport specjalny portalu PolskieRadio24.pl – KATASTROFA SMOLEŃSKA <<<

Wypowiedzi świadków potwierdzające wybuch

Antoni Macierewicz wskazał, że "komisja pana Jerzego Millera nie badała tej kwestii; po prostu manipulowała czasem". - Kolejną z rzeczy, które mnie zszokowały w wystąpieniu naszych przeciwników jest stwierdzenie, że w okolicach Smoleńska nie odnotowano żadnych osób, które by słyszały dźwięki eksplozji. To jest szokujące kłamstwo - skomentował. - My zebraliśmy ponad 200 świadectw osób, które tam były i co najmniej kilkanaście słyszało eksplozję i widziało, jak samolot był niszczony w powietrzu - powiedział.

- Te relacje są zawarte w raporcie i załącznikach, a także będą pokazane w przygotowywanym materiale filmowym. Po tym jak opinia publiczna, dziennikarze i eksperci dowolnych środowisk zapoznają się z raportem, to podczas następnego spotkania bardzo chętnie z nimi przedyskutuję i pokażę raz jeszcze cały materiał dowodowy, w tym oczywiście także wypowiedzi świadków, ponieważ one są przez nas zidentyfikowane i je posiadamy - podkreślił.

Szef Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego z 10 kwietnia 2010 r. odniósł się także do kwestii obecności na próbkach materiałów wybuchowych. - Zarówno laboratorium polskie, brytyjskie, jak i eksperci policji, zidentyfikowali na tych samych próbkach z 2012 r. oraz 2013 r. te same materiały wybuchowe - wskazał. Jak dodał, próbki były analizowane przez komisję i zestawiane z identyfikacją miejsca wybuchu oraz wynikami danych z laboratoriów.

Posłuchaj
22:08 PR24_mp3 2022_04_12-10-37-53.mp3 Antoni Macierewicz o szczegółach raportu dot. katastrofy smoleńskiej ("Temat dnia/Polskie Radio 24") 

Więcej w nagraniu.

Czytaj także:

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Antoni Macierewicz (szef Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego z 10 kwietnia 2010 r.)

Data emisji: 12.04.2022

Godzina: 10:37

ng

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem