more_horiz
Wiadomości

Pomoc kobietom i dzieciom z Ukrainy. Pierwsze damy Polski i Niemiec spotkały się z uchodźcami

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2022 00:35
Małżonki prezydentów Polski i Niemiec, Agata Kornhauser-Duda i Elke Buedenbender, spotkały się w Warszawie z przedstawicielami dwóch organizacji charytatywnych - Caritas Polska i Renovabis. Rozmowa dotyczyła pomocy humanitarnej dla uchodźców - przekazała Kancelaria Prezydenta w komunikacie. Pierwsze damy odwiedziły także Ukrainki z dziećmi, będące pod opieką Sióstr Felicjanek.
Małżonki prezydentów Polski i Niemiec, Agata Kornhauser-Duda i Elke Buedenbender, odwiedziły Ukrainki z dziećmi, będące pod opieką Sióstr Felicjanek.
Małżonki prezydentów Polski i Niemiec, Agata Kornhauser-Duda i Elke Buedenbender, odwiedziły Ukrainki z dziećmi, będące pod opieką Sióstr Felicjanek.Foto: Grzegorz Jakubowski/KPRP/Prezydent.pl

We wtorek z wizytą w Polsce przebywali niemiecka para prezydencka: prezydent Frank-Walter Steinmeier z małżonką. Przy okazji wizyty - jak przekazała prezydencka kancelaria - pierwsze damy spotkały się z przedstawicielami dwóch organizacji charytatywnych: Ireneuszem Krause z Caritas Polska i ks. Thomasem Schwartzem z Renovabis."Rozmowa toczyła się wokół pomocy humanitarnej dla uchodźców" - przekazała kancelaria.

W komunikacie wskazano, że po wybuchu wojny w Ukrainie obie organizacje zaangażowały się w pomoc uchodźcom oraz ludności pozostałej w kraju. "We wtorek rozmawiano o potrzebach tych osób, szczególnie grup ewakuowanych ze specjalistycznych ośrodków, domów dziecka czy placówek pomocy społecznej, które często wymagają specjalistycznego transportu i całodobowej opieki. Dzięki współpracy pierwszych dam Polski i Niemiec sieroty z ciężkimi niepełnosprawnościami, które przebywały w hubie wytchnieniowo–koordynacyjnym w Stalowej Woli znajdują się w specjalistycznym ośrodku w Koblencji. Niemieckie szpitale przyjęły także wielu małych pacjentów onkologicznych z Ukrainy" - napisano w komunikacie.

Działania na rzecz wsparcia kobiet i dzieci

Dodano, że w kontekście działań humanitarnych rozmawiano o spodziewanej ewakuacji kolejnych osób z niepełnosprawnościami i konieczności zapewnienia im miejsc w odpowiednich ośrodkach, jak również zakwaterowania ich rodzin lub opiekunów.

"Mówiono także o podejmowanych przez Caritas i Renovabis działaniach pomocowych na rzecz kobiet z dziećmi, o wsparciu socjalnym, edukacyjnym czy kulturalnym. Agata Kornhauser-Duda wyraziła wdzięczność za pracę organizacji na rzecz potrzebujących" - napisano.

Odwiedziny uchodźczyń pod opieką Felicjanek

Ponadto pierwsze damy Polski i Niemiec odwiedziły uchodźczynie znajdujące się pod opieką Sióstr Felicjanek. Pierwsze damy - jak podała KPRP - rozmawiały z uchodźczyniami o sytuacji w Ukrainie, o kontynuowanej przez niektóre z nich pracy zdalnej oraz zatrudnieniu w Polsce. "Z uczniami małżonki prezydentów podjęły temat nauki on-line oraz edukacji w polskich szkołach" - czytamy w komunikacie.

Pierwsze damy - dodano - rozmawiały też o wsparciu rzeczowym płynącym do Ukrainy z Polski i Niemiec. "Elke Buedenbender zapewniła, że Niemcy i Polska nadal będą wspólnie działać na rzecz potrzebujących" - przekazano.

Małżonki prezydentów Polski i Niemiec złożyły także wizytę w Instytucie "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka", który zajmuje się leczeniem także ukraińskich pacjentów.

Czytaj także:

mbl

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem