more_horiz
Wiadomości

"Odszedł wybitny polityk". Uroczystości pogrzebowe Ludwika Dorna

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2022 14:30
Prezydent RP Andrzej Duda pośmiertnie odznaczył Ludwika Dorna Orderem Orła Białego. W Katedrze Polowej Wojska Polskiego odbyła się msza święta pogrzebowa byłego marszałka Sejmu, wicepremiera i szefa MSWiA, działacza opozycji antykomunistycznej, współtwórcy Prawa i Sprawiedliwości, który zmarł w ubiegłym tygodniu w wieku 67 lat.
Ludwika Dorna żegnała rodzina oraz przyjaciele, miał 67 lat
Ludwika Dorna żegnała rodzina oraz przyjaciele, miał 67 latFoto: TT/@KancelariaSejmu

Na godzinę 14 zaplanowano uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Uroczystości pogrzebowe byłego marszałka Sejmu mają charakter państwowy. 

We mszy św. uczestniczyła szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych, która odczytała list od prezydenta Andrzeja Dudy. Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska odczytała list od marszałek Sejmu Elżbiety Witek. W uroczystości wzięli też m.in. udział: wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, wiceminister kultury Jarosław Sellin oraz poseł PiS Antoni Macierewicz.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił w swoim liście, że Ludwik Dorn był współtwórcą wielu przełomowych inicjatyw o znaczeniu ustrojowym, takich jak zasada jawności majątków polityków, czy też finansowania partii politycznych z budżetu państwa. - Ludwik Dorn wyrażał stanowcze przekonanie, że tylko państwo oparte na uczciwości i przejrzystości może być państwem silnym - dodał prezydent.

Egzamin z odpowiedzialności za RP

W swoim liście marszałek Elżbieta Witek przypomniała drogę polityczną Ludwika Dorna. Podkreśliła, że odszedł "wybitny polityk mający swój istotny wkład w przemiany zachodzące w naszym kraju w ostatnich dziesięcioleciach". Jak zauważyła, marszałek Dorn "na każdym z zajmowanych stanowisk zdawał egzamin z odpowiedzialności za Rzeczpospolitą".

Posłuchaj
00:20 11686177_1.mp3 W odczytanym przez Grażynę Ignaczak-Bandych liście, Andrzej Duda podkreślił znaczenie zasług Ludwika Dorna dla Polski (IAR) 

Zwracając się do zebranych kapelan parlamentarzystów ksiądz Piotr Burgoński powiedział, że Ludwik Dorn pozostawił po sobie dobrą pamięć. Ludwik Dorn zmarł 7 kwietnia w wieku 67 lat. Urodził się 5 czerwca 1954 r. w Warszawie. Był działaczem powstałego w 1976 r. Komitetu Obrony Robotników.

Posłuchaj
00:19 11686177_3.mp3 Piotr Burgoński o świadectwie Ludwika Dorna (IAR) 

Był współzałożycielem partii Prawo i Sprawiedliwość i jej wiceprezesem w latach 2001–2007. W latach 2005–2007 pełnił funkcję wicepremiera oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego.

Posłuchaj
00:21 11686177_2.mp3 W odczytanym przez Małgorzatę Kidawę-Błońską liście Elżbieta Witek podkreśliła, że Ludwik Dorn będzie zapamiętany jako osoba nieprzeciętna (IAR) 

Czytaj również:

nt

Zobacz także

Zobacz także