Ustawa sankcyjna. Sejm odrzucił część poprawek Senatu, w tym o zakazie importu LPG z Rosji

2022-04-13, 17:25

Ustawa sankcyjna. Sejm odrzucił część poprawek Senatu, w tym o zakazie importu LPG z Rosji
Sejm zaakceptował m.in. zmiany o charakterze legislacyjnym. Foto: Twitter/Sejm RP

Ustawa o sankcjach za wspieranie agresji na Ukrainę trafi do podpisu prezydenta. Posłowie rozpatrzyli wniesione do niej poprawki Senatu. Sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych oraz finansów rekomendowały przyjęcie tych o charakterze redakcyjnym i te przyjęła sejmowa większość. Sejm odrzucił poprawkę przewidującą zakaz importu gazu LPG z Rosji, którą Senat wniósł do tzw. ustawy sankcyjnej. Nie zgodził się też na senacką propozycję, aby o wpisie na listę sankcyjną decydował premier.

Tak zwana ustawa sankcyjna zakłada m.in. wprowadzenie zakazu importu i tranzytu przez Polskę węgla i koksu pochodzącego z Rosji i z Białorusi, a także zamrożenie funduszy i zasobów gospodarczych osób, i podmiotów wskazanych na specjalnej liście sankcyjnej.

Senat we wtorek (12.04) wniósł do ustawy 30 poprawek. Sejm w środę zaakceptował m.in. zmiany o charakterze legislacyjnym. Część poprawek odrzucił. 

"Zła i szkodliwa poprawka"

Senat chciał m.in. wprowadzenia zakazu na import i tranzyt gazu płynnego LPG z Rosji i z Białorusi. Sejm na taką poprawkę się nie zgodził. Za jej odrzuceniem głosowało 230 posłów, przeciw 217, a 8 wstrzymało się od głosu. Większość bezwzględna, konieczna do odrzucenia poprawki, wynosiła 228 głosów.

Przed głosowaniem poprawki na mównicę wyszedł wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. - Mimo że jesteśmy za sankcjami, uważamy, że ta poprawka jest poprawką złą i szkodliwą - powiedział. Podkreślił m.in, że gdyby została teraz przyjęta, 3,5 mln Polaków - bo tyle jest samochodów napędzanych gazem LPG - pozbawionych byłoby możliwości tankowania tańszego paliwa.

Wicepremier powiedział, że rząd "intensywnie zwiększa możliwości produkcyjne, ale potrzeba na to kilka miesięcy". - Pracujemy nad tym aby, jak najszybciej usunąć ten komponent rosyjski z importu - powiedział. Jacek Sasin zadeklarował też, że do końca roku Polska odejdzie od importu z Rosji surowców energetycznych, w tym również LPG.

Posłuchaj

Deklaracja Jacka Sasina (IAR) 0:25
+
Dodaj do playlisty

Inna senacka poprawka zakładała, że to premier będzie decydować o wpisie danego podmiotu lub osoby na listę sankcyjną. Sejm odrzucił tę propozycję. Za odrzuceniem było 229 posłów, przeciw 224, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Tym samym o wpisie na listę sankcyjną będzie decydował szef MSWiA - tak jak wcześniej uchwalił to Sejm.

Posłuchaj

Jacek Sasin o gazie w Polsce (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

Embargo na import węgla

Ustawa wprowadza między innymi zakaz importu węgla z Rosji i z Białorusi. Przepisy zakładają ponadto zamrożenie funduszy i zasobów gospodarczych osób i podmiotów wskazanych na liście sankcyjnej. Mogą się na niej znaleźć osoby lub podmioty wspierające rosyjską agresję na Ukrainie, a także wspierające naruszenia praw człowieka i represje w Rosji oraz na Białorusi.

Czytaj również:

nt

Polecane

Wróć do strony głównej