Piotr Gliński uhonorowany przez Dom Artysty Weterana. "To miejsce realizuje bardzo ważną misję"
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński został uhonorowany tytułem "Dobrodzieja Domu Artysty Weterana". To wyróżnienie przyznawane od 2018 roku osobom, które przyczyniły się do zapewnienia godnego życia artystom, mieszkańcom ośrodka.
2022-04-14, 18:49
Szef resortu kultury podczas wizyty Domu Artysty Weterana Scen Polskich w Skolimowie powiedział, że polskie państwo powinno wziąć odpowiedzialność za istnienie tego miejsca.
Dom Artysty Weterana pomaga uchodźcom
Podkreślił, że już od dłuższego czasu prowadzone są rozmowy o znalezieniu możliwości systemowego wsparcia dla Domu Artysty Weterana, aby budżet państwa mógł bezpośrednio wspierać działalność ośrodka. - To wspaniałe miejsce na co dzień realizuje ważną misję, a teraz - także misję pomocy dla uchodźców wojennych z Ukrainy - powiedział wicepremier Gliński.
Jeden z budynków w Skolimowie - Dom Pracy Twórczej - został przeznaczony na tymczasowy dom dla uchodźców z Ukrainy, którzy uczestniczyli w spotkaniu z polskim ministrem kultury.
Podczas wizyty Piotr Gliński złożył seniorom mieszkającym w Domu Artystów Weteranów i gościom z Ukrainy życzenia wielkanocne. - Zbliżają się święta Wielkiej Nocy. To są święta bardzo ważne - święta nadziei, święta, które dają moment refleksji nad życiem, nad najważniejszymi sprawami. Wojna na Ukrainie też nam uzmysławia, co jest najważniejsze w życiu człowieka, wspólnot ludzkich. I to, że jesteśmy tak bardzo razem, my Polacy z Ukraińcami, to jest jakiś dar z niebios, bo to jest coś szalenie pozytywnego w tej strasznej tragedii - powiedział Piotr Gliński.
REKLAMA
Posłuchaj
Wsparcie dla artystów
Historia powstania Domu Artysty Weterana w Skolimowie sięga 1927 roku, w którym ośrodek - ufundowany ze składek członkowskich ZASP oraz darowizn miłośników teatru - rozpoczął działalność. Drugą wojnę światową przetrwał dzięki staraniom prowadzących go sióstr zakonnych. Po wojnie funkcjonował dzięki dotacjom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ciągu 95 lat istnienia pensjonariuszami Domu byli m.in. Irena Solska, Irena Kwiatkowska, Stefania Grodzieńska, Adolf Dymsza, Witold Gruca, Tadeusz Kondrat. W czasie stanu wojennego mieszkał w nim ksiądz Jerzy Popiełuszko.
Mimo burzliwej historii i zmian formuły działalności, ośrodek w Skolimowie pozostaje do dziś symbolem jedności środowiska teatralnego oraz wzorcowym przykładem troski o potrzebujących wsparcia i opieki artystów. Budżet Domu Artysty Weterana wspierają różnorodne akcje, organizowane przez organ założycielski - ZASP, Fundację Artystów Weteranów Scen Polskich oraz całe środowisko teatralne.
- Piotr Gliński w Luksemburgu: Polska zabiega o unijne wsparcie kultury w Ukrainie
- Wieczór wspomnień Krzysztofa Pendereckiego. Minister kultury: jest obecny poprzez swoją wielką muzykę
REKLAMA
Ponadto Fundacja Artystów Weteranów Scen Polskich w 2020 roku, na wniosek wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego, otrzymała m.in. z rezerwy budżetu państwa środki w wysokości 2 250 000 zł na realizację zadania "Uruchomienie centrum rehabilitacji artystów weteranów oraz modernizacja infrastruktury technicznej w DAW w Skolimowie".
kp
REKLAMA