more_horiz
Wiadomości

Raport podkomisji smoleńskiej. Szrot: wszystko układa się w logiczną całość i wskazuje na winę Rosji

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2022 20:15
W poniedziałek (11.04) zaprezentowano przyjęty w sierpniu ub.r. raport podkomisji smoleńskiej. Jak ocenił szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot "poszlaki, które występują ws. katastrofy smoleńskiej, układają się w logiczną całość i wskazują na winę strony rosyjskiej". 
Szrot: poszlaki, które występują ws. katastrofy smoleńskiej, wskazują na winę strony rosyjskiej
Szrot: poszlaki, które występują ws. katastrofy smoleńskiej, wskazują na winę strony rosyjskiejFoto: PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

Kierujący podkomisją Antoni Macierewicz powiedział m.in. że katastrofa z 10 kwietnia 2010 r. była wynikiem "aktu bezprawnej ingerencji strony rosyjskiej w statek powietrzny Tu-154M" oraz że "głównym i bezspornym dowodem tej ingerencji był wybuch w lewym skrzydle na sto metrów przed minięciem brzozy na działce doktora Bodina".

Antoni Macierewicz podtrzymał stanowisko o unieważnieniu raportu komisji Jerzego Millera badającej katastrofę z 10 kwietnia 2010 r. Przedstawił też "zalecenia profilaktyczne" dotyczące lotów wojskowych statków powietrznych.

"Wina strony rosyjskiej"

Paweł Szrot, który był gościem RMF FM, został zapytany, co prezydent myśli o raporcie podkomisji. Przyznał, że jeszcze na ten temat z nim nie rozmawiał. - Pan prezydent, myślę, że przeanalizuje ten raport - powiedział.

Pytany, czy prezydent zna tezy raportu dotyczące tego, że był to zamach, a nie katastrofa, Paweł Szrot odpowiedział, że "prezydent wielokrotnie mówił, że Rosja jest zdolna do wszystkiego". - Jeśli ktoś uważa, że Władimir Putin nie mógł dokonać zamachu na polskiego prezydenta, na polskie elity, na polski samolot wojskowy - nie powinno się tego nazywać naiwnością, tylko ja bym użył grubszych słów, niestosownych może dla wypowiedzi publicznej - powiedział.

Przyznał też, że kwestia katastrofy smoleńskiej jest dla niego trudna, bo - podobnie jak Andrzej Duda stracił swojego mentora, prezydenta Lecha Kaczyńskiego - tak on stracił swojego nauczyciela i przyjaciela Przemysława Gosiewskiego. - Ta lektura, która mnie czeka, nie będzie dla mnie sprawą prostą i nie chciałbym pochopnie wskazywać - powiedział.

- Prawo zna pojęcie poszlak. Ja uważam, że poszlaki, które w tej sprawie występują, układają się w logiczną całość, która wskazuje na winę strony rosyjskiej - ocenił Paweł Szrot.

"Akt bezprawnej ingerencji" 

Zaprezentowany w poniedziałek (11.04) raport z pracy podkomisji smoleńskiej zawiera tezę, że katastrofa z 10 kwietnia 2010 r. była wynikiem "aktu bezprawnej ingerencji strony rosyjskiej". Według Antoniego Macierewicza raport "może i powinien stanowić podstawę podjęcia działań na arenie międzynarodowej, w tym możliwe złożenie skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka". W jego ocenie zgromadzony materiał jest "bezspornym i niepodważalnym" dowodem na eksplozję, która rozpoczęła katastrofę smoleńską. Według niego w sumie doszło do dwóch eksplozji - w lewym skrzydle i centropłacie TU-154M.

W latach 2010-2011 przyczyny katastrofy smoleńskiej badała Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego pod przewodnictwem ówczesnego szefa MSWiA Jerzego Millera. Komisja ustaliła wówczas, że przyczynami katastrofy smoleńskiej były: zejście poniżej minimalnej wysokości zniżania, przy nadmiernej prędkości opadania, w warunkach atmosferycznych uniemożliwiających wzrokowy kontakt z ziemią i spóźnione rozpoczęcie procedury odejścia na drugi krąg. "Doprowadziło to do zderzenia z przeszkodą terenową, oderwania fragmentu lewego skrzydła wraz z lotką, a w konsekwencji do utraty sterowności samolotu i zderzenia z ziemią" - stwierdzał raport komisji Millera.

Katastrofa smoleńska. Prace podkomisji

Komisja do spraw ponownego zbadania katastrofy samolotu Tu-154M powstała w lutym 2016 roku. Raport z prac komisji liczy ponad 300 stron, a wraz z załącznikami ponad 5000.

12 lat temu, 10 kwietnia 2010 roku, w katastrofie rządowego samolotu Tu-154M zginęła polska delegacja zmierzająca na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Wśród 96 osób, które poniosły śmierć, byli między innymi: prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią Kaczyńską, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, parlamentarzyści i dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP.

Czytaj również:

Zobacz także: Antoni Macierewicz w "Sygnałach dnia"

>>> Zobacz serwis specjalny poświęcony prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu <<<

>>> Raport specjalny portalu PolskieRadio24.pl – KATASTROFA SMOLEŃSKA <<<

>>> Sylwetki wszystkich ofiar, które zginęły w katastrofie smoleńskiej <<<

nt

Zobacz także

Zobacz także