more_horiz
Wiadomości

Przymrozki na terenie całego kraju. IMGW ostrzega

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2022 13:25
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed przymrozkami dla terytorium całego kraju, z wyjątkiem okolic nad samym morzem. Synoptycy prognozują spadek temperatury do około minus 2 stopni Celsjusza, a przy gruncie do minus 5. Temperatura maksymalna wyniesie od 8 do 11 stopni. Ostrzeżenie obowiązuje od późnych godzin wieczornych do rana.
IMGW ostrzega przed przymrozkami na terenie całego kraju
IMGW ostrzega przed przymrozkami na terenie całego krajuFoto: Dmytro Balkhovitin/Shutterstock

Wielką Sobotę pochmurna aura, przelotne opady deszczu, a w górach śnieg - prognozuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Instytut wydał również ostrzeżenie pierwszego stopnia przed opadami śniegu dla dwóch małopolskich powiatów: nowotarskiego i tatrzańskiego. Prognozowane opady mogą powodować miejscami przyrost pokrywy śnieżnej o 4-6 centymetrów. 

Na północnym-wschodzie prognozowana jest temperatura minimalna od -4 st. C do -1 st. C, przy gruncie od -5 st. C do -2 st. C, lokalnie -7 st. C. Temperatura maksymalna od 8 st. C do 10 st. C. Mniejsze przymrozki wystąpią najprawdopodobniej w północno-zachodniej części kraju, gdzie miejscami prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2 st. C, przy gruncie do około -3 st. C.

Instytut Meteorologii i Gospodarki wodnej wydał też wcześniej ostrzeżenie pierwszego stopnia przed opadami śniegu dla powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego. Synoptycy prognozują opady śniegu powodujące miejscami przyrost pokrywy śnieżnej od 4 do 6 centymetrów. Ostrzeżenie obowiązuje dzisiaj pomiędzy 10 a 15.

Znaczny przyrost pokrywy śnieżnej

Jak wynika z komunikatu IMGW, alert będzie ważny do godz. 15 w sobotę. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega w nim przed prognozowanymi opadami śniegu w dwóch powiatach woj. małopolskiego - nowotarskim i tatrzańskim. Opady - według IMGW - mogą powodować miejscami przyrost pokrywy śnieżnej od 4 do 6 centymetrów. Prawdopodobieństwo wystąpienia opadów to 80 proc.

Na obszarach podgórskich spodziewany jest deszcz ze śniegiem. W górach pojawi się natomiast świeży śnieżny puch. W Karpatach na szczytach górskich prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej do 12 centymetrów, cienka warstwa śniegu pojawić się może też w kurortach górskich na Podhalu czy w Beskidach.

IMGW zaleca ostrożność

Ostrzeżenie pierwszego stopnia IMGW oznacza, iż przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne.

Należy spodziewać się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana jest ostrożność, śledzenie komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. 

Ostrzeżenie o przymrozkach

IMGW-PIB wydał także ostrzeżenie pierwszego stopnia o przymrozkach w Wielkopolsce. Przymrozki mogą wystąpić w nocy z soboty na niedzielę. Instytut podał, że prognozuje się spadek temperatury powietrza do -2 st. C., przy gruncie do -5 st. C.

Ostrzeżenie obowiązuje od północy do godz. 7.00 rano i dotyczy wszystkich powiatów regionu. 

 » WIĘCEJ INFORMACJI O WARUNKACH DROGOWYCH SZUKAJ W POLSKIM RADIU KIEROWCÓW «

Czytaj również:

nt

Zobacz także

Zobacz także