more_horiz
Wiadomości

Część kraju słoneczna, część pochmurna. Prognoza pogody na Wielki Poniedziałek

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2022 06:45
W Poniedziałek Wielkanocny na zachodzie i północy Polski pogodna, a nawet słoneczna aura. W tej części kraju jest więc duża szansa, że lany poniedziałek będzie suchy. Najcieplej będzie na zachodzie kraju - termometry pokażą do 14 stopni Celsjusza. Od południowego wschodu powoli rozbudowuje się niż znad Morza Czarnego, który przyniesie ze sobą strefę opadów.
Poniedziałek ma być chłodny, IMGW ostrzega przed przymrozkami
Poniedziałek ma być chłodny, IMGW ostrzega przed przymrozkamiFoto: John Lee Fox/Shutterstock & IMGW

Jak powiedział Polskiemu Radiu synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Michał Ogrodnik, to zasługa układu wyżowego, który w najbliższych dniach rozbuduje się nad zachodnią Europą.

Najchłodniej w południowej Polsce

- Mieszkańcy południowo-wschodniej Polski, częściowo centralnej Polski, w zwyczaju lania wody zostaną częściowo wyręczeni przez naturę - powiedział Michał Ogrodnik. - W tej części Polski prognozujemy zachmurzenie duże i prognozujemy opady deszczu, a na obszarach podgórskich, na południu Polski, również deszczu ze śniegiem i śniegu - wskazał synoptyk.

Jak dodaje synoptyk, tam będzie też najchłodniej. Temperatura maksymalna wyniesienie od 6 do 9 stopni Celsjusza, natomiast na zachodzie Polski termometry pokażą około 12 stopni. - Jeżeli będziemy wychodzili na zewnątrz, to należy wziąć pod uwagę to, że będzie zdecydowanie chłodno i jeżeli ktoś nas obleje, to może nie być przyjemnie. Na zachodzie Polski temperatura zbliżona do tej, jaką mieliśmy przez całe święta, czyli około 11, 12 kresek na termometrze w najcieplejszym momencie dnia - dodał Michał Ogrodnik.

W nocy z poniedziałku na wtorek na terenie Polski zacznie rozbudowywać się niż znad Morza Czarnego z masami wilgotnego powietrza. Bez opadów tylko na północnym zachodzie i zachodzie kraju. Na pozostałym obszarze prognozowane są opady mieszane deszczu i deszczu ze śniegiem, a w obszarach górskich także śniegu.

IMGW ostrzega

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał też ostrzeżenia pierwszego stopnia przed przymrozkami niemal dla całego kraju - oprócz województwa lubuskiego. Alerty obowiązują do godziny 8 rano.

Według synoptyków IMGW-PIB, w poniedziałek nad południowo-wschodnią część kraju będzie rozbudowywał się niż znad Morza Czarnego, który w następnych dniach sprowadzi do Polski masy wilgotnego powietrza. Deszczowa i chłodna pogoda może utrzymać się do końca nadchodzącego tygodnia.

Czytaj także:

ms, mbl

Zobacz także

Zobacz także