more_horiz
Wiadomości

Koniec ulgi dla klasy średniej, PIT z 17 na 12 procent. Premier zapowiada zmiany w podatkach

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2022 18:00
- Likwidujemy słusznie krytykowaną tzw. ulgę dla klasy średniej - oświadczył premier Mateusz Morawiecki, informując w piątek o przyjęciu przez rząd projektu zmian podatkowych. Według planu od lipca stawka podatku PIT spadnie z 17 na 12 procent, a przedsiębiorcy będą mogli ponownie odliczać składkę zdrowotną od podstawy opodatkowania.
Premier Mateusz Morawiecki ocenił, że jeśli proces legislacyjny pozwoli, zapowiadane zmiany wejdą w życie jużod lipca
Premier Mateusz Morawiecki ocenił, że jeśli proces legislacyjny pozwoli, zapowiadane zmiany wejdą w życie już od lipcaFoto: PAP/Piotr Nowak

- Likwidujemy słusznie krytykowaną tzw. ulgę dla klasy średniej. Ale jednocześnie obniżamy stawkę PIT do 12 proc. i to jest najmocniejsza obniżka od wielu lat, która obejmie miliony podatników - mówił Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej. - Cała ta zmiana, którą proponujemy, jest zmianą korzystną dla ponad 10 milionów podatników, a neutralną dla pozostałych - podkreślał szef rządu.

Jak dodał premier, w projekcie zakłada się też uproszczenie rozliczenia kwoty wolnej dla zarabiających w kilku miejscach. - W ten sposób osoby pracujące na kilku etatach będą mogły odczuć obniżkę już od pierwszej wypłaty - podkreślił.

Premier: szukamy dobrych rozwiązań

Szef rządu zauważył na piątkowej konferencji prasowej, że agresja Rosji na Ukrainę wywołała destabilizację gospodarczą w Europie. W związku z tym - jak podkreślił premier - rząd musi odpowiednio zareagować na niwie społeczno-gospodarczej. - Rząd PiS w tak trudnych czasach nigdy nie chowa głowy w piasek, szukamy rozwiązań, najlepszych możliwych rozwiązań, po to, żeby nasz system podatkowy był jak najbardziej prosty, jak najbardziej sprawiedliwy - mówił Mateusz Morawiecki, dodając, że musi on też skłaniać do pracy i przedsiębiorczości.

00:22 premier - setka 4 .mp3 Premier Mateusz Morawiecki: zależy nam na budowie silnego rynku pracy (IAR)

"Inflacja minie, niskie podatki pozostaną"

- Żeby kompensować ubytki w portfelach wiążące się z wysokimi cenami, a te wysokie ceny wiążą się z manipulacjami cenowymi Gazpromu i wojną na Ukrainie, proponujemy program "niskie podatki, sprawiedliwe podatki i uproszczone podatki" - powiedział premier. - W tych niespokojnych czasach Polacy mogą mieć oparcie w państwie - ocenił szef rządu.

00:25 morawiecki - setka 2 - podatki .mp3 Premier Mateusz Morawiecki: żeby kompensować ubytki w portfelach, proponujemy program: niskie podatki, sprawiedliwe podatki i uproszczone podatki (IAR)

Jak mówił Mateusz Morawiecki, efekty proponowanych zmian podatkowych sprawią, że zawirowania gospodarcze, z którymi mamy do czynienia na skutek wojny inflacyjnej Putina, "putinflacji", zostaną częściowo złagodzone. - Ciekaw jestem, czy inne kraje pójdą w nasze ślady, też obniżą podatki. Nasze obniżki na pewno doprowadzą do częściowego skompensowania putinflacji - stwierdził szef rządu.

- Wysoka inflacja kiedyś minie - myślę, że już w przyszłym roku będziemy w trendzie malejącej inflacji, a niskie podatki zostaną - zaznaczy. 

Składka zdrowotna odliczana od podstawy opodatkowania

Z kolei - jak wskazał szef rządu - proponowana zmiana sposobu rozliczania składki zdrowotnej oznacza niższe podatki dla 1,4 mln przedsiębiorców. Zgodnie z rządowym projektem przedsiębiorcy będą mogli bowiem ponownie wyłączyć składki na ubezpieczenie zdrowotne z podstawy opodatkowania.

00:23 premier -setka 3 .mp3 Premier: proponowane zmiany w praktyce oznaczają niższe podatki dla 1,4 miliona przedsiębiorców (IAR)

W projekcie ustawy zapisano także powrót do wspólnego rozliczenia z dzieckiem w przypadku samotnych rodziców oraz zwiększenie kwoty zarobków, jakie może osiągnąć dziecko bez utraty preferencji podatkowych przez rodziców (z 3089 zł do 16 061,28 zł w 2022).

Zgodnie z zapowiedziami resortu finansów, mimo że zmiany mają wejść w życie od 1 lipca, będą miały zastosowanie przy rozliczeniu podatkowym za 2022 r. do dochodów z całego bieżącego roku.

Czytaj także:

Soboń o obniżeniu PIT: stawka 12 proc. od stycznia, a już w lipcu w zaliczkach od wynagrodzenia - zobacz zapis video rozmowy w "Sygnałach dnia"

mbl

Zobacz także

Zobacz także