more_horiz
Wiadomości

Polskie Radio dla Ukrainy w Warszawie. Agnieszka Kamińska: udzielamy wszelkiego wsparcia

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2022 11:20
Polskie Radio uruchomiło specjalną antenę w języku ukraińskim. W programie znajdują się informacje na temat bieżącej sytuacji na Ukrainie, o tym, co dzieje się na okupowanych przez rosyjskiego najeźdźcę terenach, jak również praktyczne wskazówki i niezbędne wskazówki dla Ukraińców, którzy przybyli do Polski: gdzie udać się po pomoc, w jaki sposób załatwić formalności.
Polskie Radio dla Ukrainy w Warszawie wystartowało. Można je znaleźć na częstotliwości 100,6 FM
Polskie Radio dla Ukrainy w Warszawie wystartowało. Można je znaleźć na częstotliwości 100,6 FMFoto: Polskie Radio

Na częstotliwości 100,6 FM Polskie Radio udostępnia antenę dziennikarzom i współpracownikom Ukraińskiego Radia Publicznego UKR1, aby transmitować jego audycje oraz emitować specjalne programy Sekcji Ukraińskiej Polskiego Radia dla Zagranicy.

- W Polsce jest już blisko 3 miliony uchodźców z Ukrainy. Potrzebują oni dostępu do sprawdzonych i rzetelnych informacji dotyczących bieżącej sytuacji na Ukrainie oraz wiedzy o tym, gdzie uzyskać pomoc przekazywanej w ich ojczystym języku. Polskie Radio wykorzystuje wszystkie możliwości, by w tym bardzo trudnym dla Ukrainy i Ukraińców czasie udzielać im wszelkiego możliwego wsparcia - mówi Agnieszka Kamińska, prezes Zarządu Polskiego Radia.

Wsparcie dla ukraińskich przyjaciół 

Uruchomienie specjalnej anteny w języku ukraińskim na częstotliwości 100,6 FM to kolejne działanie Polskiego Radia mające wspierać naszych ukraińskich przyjaciół. Już 24 lutego Polskie Radio jako pierwszy nadawca w Polsce uruchomiło specjalne serwisy informacyjne w języku ukraińskim.

Obecnie w radiowej Jedynce (na falach długich 225KHz dostępne również na dużych obszarach Ukrainy i prawie całej Europie) emitowane są one trzy razy dziennie po godz. 10.00, 14.00 i 17.00, a w radiowej Trójce o godz. 10.30, 14.30 i 18.30. Od ponad dwóch miesięcy, czyli od chwili napadu Rosji na Ukrainę, są one każdego dnia przygotowywane i realizowane przez Sekcję Ukraińską Polskiego Radia dla Zagranicy.

Swoje serwisy w języku ukraińskim nadaje również Polskie Radio Kierowców. Dodatkowo na mocy porozumienia z publicznym Ukraińskim Radiem od początku marca Polskie Radio na swojej częstotliwości DAB+ stale transmituje sygnał UKR1 na terytorium Polski.

Internetowy player Polskiego Radia

Obywatele Ukrainy - przebywający w Polsce - mogą słuchać programu Ukraińskiego Radia także za pośrednictwem internetowego playera Polskiego Radia oraz na platformie moje.polskieradio.pl. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy został także dodany do aplikacji na urządzenia mobilne "Polskie Radio" - do bezpłatnego pobrania z Google Play i App Store. Dodatkowo antena Polskiego Radia dla Zagranicy emituje na Ukrainę audycje także na częstotliwościach UKF - dzięki nadajnikom w Kijowie oraz dziewięciu nadajnikom w obwodach: donieckim i ługańskim.

Posłuchaj
00:29 11718064_1.mp3 Prezes Polskiego Radia o nowej antenie w języku ukraińskim (IAR) 

Polskie Radio wspiera również ukraińskich artystów. Na antenie radiowej Dwójki prezentowana jest ukraińska kultura i jej twórcy. Wspólnie z Narodowym Centrum Kultury Polskie Radio zorganizowało koncert Solidarni z Ukrainą. "Jednym głosem", z którego dochód został przeznaczony na pomoc naszym wschodnim sąsiadom. W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego do europejskiej trasy koncertowej przygotowywali się też muzycy Kijowskiej Orkiestry Symfonicznej.

» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny «

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Czytaj również:

nt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem