Przewodniczący KEP: przeżywamy nową fazę dechrystianizacji

2022-05-02, 23:53

Przewodniczący KEP: przeżywamy nową fazę dechrystianizacji
Abp Stanisław Gądecki mówił, że wojna jest aktem świętokradczym. Foto: twitter.com/JasnaGoraNews

Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ocenił, że "przeżywamy nową fazę dechrystianizacji". W swoich rozważaniach przewodniczący KEP odniósł się także do wojny na Ukrainie. We wtorek, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, na Jasnej Górze zebrała się Rada Stała KEP.

Przed cudownym obrazem Matki Bożej podczas Apelu Jasnogórskiego abp Stanisław Gądecki mówił, że nowa faza dechrystianizacji obejmuje społeczeństwo, kulturę, naukę, edukację i media.

Abp Gądecki: trwa nowa faza dechrystianizacji

Jak powiedział, dechrystianizację forsują organizacje ponadpaństwowe. - W imię dobra ludzkości i formalnego samostanowienia usiłują one wprowadzać aborcję, związki między osobami tej samej płci, zmianę płci czy wczesną seksualizację dzieci. A celem tego jest rozpad duchowo-cielesnej natury człowieka i ogołocenie z jego bycia osobą - powiedział.

- Człowiek może bez ograniczeń manipulować sobą i innymi ludźmi - mówił przewodniczący KEP.

- Jest to inna forma totalitaryzmu, w której myślenie, poczucie wartości, kształtowanie osądu - zostają ujednolicone, a sumienie jest prowadzone i znieczulane według dominującego trendu. Tymczasem Europa jest zbudowana na kulturze miłości, na wartościach chrześcijańskich - i nie wolno nam o tym zapominać jeśli chcemy obronić się przed falami, jakie uderzają w godność człowieka - zaznaczył abp Gądecki.

"Wrócić do chrześcijańskich korzeni"

Metropolita poznański podkreślił, że "prawdziwą wolność przynosi wierność naszemu osobistemu powołaniu". - Będziemy szczęśliwi i wolni, gdy w duchu miłości przyjmiemy tę formę życia, do jakiej Pan Bóg powołał każdego z nas osobiście. W sakramencie małżeństwa, w kapłaństwie, w celibacie, w życiu zakonnym - zgodnie z trzema radami ewangelicznymi: ubóstwa, posłuszeństwa i czystości - ze względu na Królestwo Niebieskie - wyjaśnił.

- Ochroń nas Matko przed naszą słabością, bądź ze swoim ludem, gdy próba nadejdzie, uczyń nas wszystkich świątynią Jezusa - Bogarodzico - prosił arcybiskup Gądecki. - Jeśli polskie społeczeństwo chce się obronić przed dechrystianizacją, musi wracać do swoich chrześcijańskich korzeni - mówił.

Przewodniczący KEP: wojna to akt świętokradczy

W swoich rozważaniach podczas wieczornej modlitwy Apelu Jasnogórskiego abp Stanisław Gądecki nawiązał także do toczącej się wojny na Ukrainie.

- Oto mamy do czynienia z kolejną wojną. Jak to możliwe? Niestety, jest to możliwe, bo także dzisiaj, za kulisami, kryją się interesy, plany geopolityczne, ideologia, chciwość, żądza władzy i przemysł zbrojeniowy. Jest to możliwe, ponieważ wcześniej nauczyliśmy się żyć bez Boga. Za każdą wojną kryje się w sumie postawa Kaina: "co mnie to obchodzi, czy jestem stróżem brata mego?" - powiedział metropolita poznański.

- Wojny są często toczone pod hasłem dążenia do pokoju. W istocie zaś prowadzą do niewyobrażalnych zniszczeń. Pokój, do którego prowadzą, to pokój cmentarza, zbudowany na gruzach tak wielu śmierci ludzkich istnień, z których większość to dzieci, kobiety, starcy i mnóstwo innych niewinnych osób - dodał arcybiskup, oceniając, iż gotowość do pokojowego rozwiązywania konfliktów jest często odwrotnie proporcjonalna do posiadania siły militarnej.

- Każda wojna, jako akt agresji, jest działaniem przeciwko życiu ludzkiemu, a zatem działaniem świętokradczym. Ewangelia jest zawsze słowem życia, a nie słowem śmierci. Podczas, gdy Pan Bóg rozwija swoje dzieło stworzenia, wojna je niszczy. Niszczy także to, co Pan Bóg stworzył najpiękniejszego, czyli istotę ludzką - podkreślił metropolita.

Posłuchaj

Abp Gądecki powiedział, że dechrystianizację forsują organizacje ponadpaństwowe (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

Posłuchaj

- Człowiek może bez ograniczeń manipulować sobą i innymi ludźmi - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski (IAR) 0:31
+
Dodaj do playlisty

Posłuchaj

- Prawdziwą wolność przynosi wierność naszemu osobistemu powołaniu - dodał metropolita poznański (IAR) 0:37
+
Dodaj do playlisty

Trwa dziękczynienie za beatyfikację prymasa Wyszyńskiego

W poniedziałek na Jasnej Górze rozpoczęły się uroczystości ku czci Królowej Polski, wpisujące się w tym roku w ogólnopolskie dziękczynienie za niedawną beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego, który sam nazwał siebie prymasem jasnogórskim. Ogólnopolska stacja dziękczynienia w częstochowskim sanktuarium została wskazana przez episkopat, jako jedno z trzech najważniejszych miejsc dla Kościoła w Polsce.

Artystycznym i duchowym wprowadzeniem w obchody narodowego dziękczynienia był zaprezentowany w poniedziałek na Jasnej Górze monodram, przygotowany w oparciu o "Zapiski więzienne" kard. Wyszyńskiego w reżyserii Jarosława Tochowicza, który jest także autorem scenariusza i muzyki. W rolę Prymasa Tysiąclecia wcielił się Piotr Piecha z krakowskiego Teatru Ludowego.

Tradycyjnie 2 maja, w wigilię uroczystości Matki Bożej Królowej Polski, na Jasnej Górze obradowała Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski. Tematem przewodnim tego spotkania były bieżące sprawy duszpasterskie Kościoła w Polsce, poświęcone było także sytuacji w Ukrainie.

Święto NMP Królowej Polski

Wtorkowa suma odpustowa na jasnogórskim Szczycie, w której co roku uczestniczą tysiące wiernych, rozpocznie się o godzinie 11. Homilię wygłosi abp Stanisław Gądecki, który również będzie przewodniczył Eucharystii. Trzeciomajowe obchody na Jasnej Górze zwieńczy wieczorna modlitwa Apelu Jasnogórskiego z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego.

Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski zostało ustanowione na prośbę polskich biskupów po I wojnie światowej. W 1920 r. zgodził się na to papież Benedykt XV, a trzy lata później Pius XI zatwierdził święto. Jest obchodzone 3 maja na pamiątkę uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji, która realizowała część lwowskich ślubów Jana Kazimierza. W 1656 r. król ten zawierzył Polskę Maryi i ogłosił ją Królową Polski.

Czytaj również:

jmo

Polecane

Wróć do strony głównej