Przewodniczący KEP: przeżywamy nową fazę dechrystianizacji
Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ocenił, że "przeżywamy nową fazę dechrystianizacji". W swoich rozważaniach przewodniczący KEP odniósł się także do wojny na Ukrainie. We wtorek, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, na Jasnej Górze zebrała się Rada Stała KEP.
2022-05-02, 23:53
Przed cudownym obrazem Matki Bożej podczas Apelu Jasnogórskiego abp Stanisław Gądecki mówił, że nowa faza dechrystianizacji obejmuje społeczeństwo, kulturę, naukę, edukację i media.
Abp Gądecki: trwa nowa faza dechrystianizacji
Jak powiedział, dechrystianizację forsują organizacje ponadpaństwowe. - W imię dobra ludzkości i formalnego samostanowienia usiłują one wprowadzać aborcję, związki między osobami tej samej płci, zmianę płci czy wczesną seksualizację dzieci. A celem tego jest rozpad duchowo-cielesnej natury człowieka i ogołocenie z jego bycia osobą - powiedział.
- Człowiek może bez ograniczeń manipulować sobą i innymi ludźmi - mówił przewodniczący KEP.
- Jest to inna forma totalitaryzmu, w której myślenie, poczucie wartości, kształtowanie osądu - zostają ujednolicone, a sumienie jest prowadzone i znieczulane według dominującego trendu. Tymczasem Europa jest zbudowana na kulturze miłości, na wartościach chrześcijańskich - i nie wolno nam o tym zapominać jeśli chcemy obronić się przed falami, jakie uderzają w godność człowieka - zaznaczył abp Gądecki.
REKLAMA
"Wrócić do chrześcijańskich korzeni"
Metropolita poznański podkreślił, że "prawdziwą wolność przynosi wierność naszemu osobistemu powołaniu". - Będziemy szczęśliwi i wolni, gdy w duchu miłości przyjmiemy tę formę życia, do jakiej Pan Bóg powołał każdego z nas osobiście. W sakramencie małżeństwa, w kapłaństwie, w celibacie, w życiu zakonnym - zgodnie z trzema radami ewangelicznymi: ubóstwa, posłuszeństwa i czystości - ze względu na Królestwo Niebieskie - wyjaśnił.
- Ochroń nas Matko przed naszą słabością, bądź ze swoim ludem, gdy próba nadejdzie, uczyń nas wszystkich świątynią Jezusa - Bogarodzico - prosił arcybiskup Gądecki. - Jeśli polskie społeczeństwo chce się obronić przed dechrystianizacją, musi wracać do swoich chrześcijańskich korzeni - mówił.
Przewodniczący KEP: wojna to akt świętokradczy
W swoich rozważaniach podczas wieczornej modlitwy Apelu Jasnogórskiego abp Stanisław Gądecki nawiązał także do toczącej się wojny na Ukrainie.
- Oto mamy do czynienia z kolejną wojną. Jak to możliwe? Niestety, jest to możliwe, bo także dzisiaj, za kulisami, kryją się interesy, plany geopolityczne, ideologia, chciwość, żądza władzy i przemysł zbrojeniowy. Jest to możliwe, ponieważ wcześniej nauczyliśmy się żyć bez Boga. Za każdą wojną kryje się w sumie postawa Kaina: "co mnie to obchodzi, czy jestem stróżem brata mego?" - powiedział metropolita poznański.
REKLAMA
- Wojny są często toczone pod hasłem dążenia do pokoju. W istocie zaś prowadzą do niewyobrażalnych zniszczeń. Pokój, do którego prowadzą, to pokój cmentarza, zbudowany na gruzach tak wielu śmierci ludzkich istnień, z których większość to dzieci, kobiety, starcy i mnóstwo innych niewinnych osób - dodał arcybiskup, oceniając, iż gotowość do pokojowego rozwiązywania konfliktów jest często odwrotnie proporcjonalna do posiadania siły militarnej.
- Każda wojna, jako akt agresji, jest działaniem przeciwko życiu ludzkiemu, a zatem działaniem świętokradczym. Ewangelia jest zawsze słowem życia, a nie słowem śmierci. Podczas, gdy Pan Bóg rozwija swoje dzieło stworzenia, wojna je niszczy. Niszczy także to, co Pan Bóg stworzył najpiękniejszego, czyli istotę ludzką - podkreślił metropolita.
Posłuchaj
Posłuchaj
Posłuchaj
Trwa dziękczynienie za beatyfikację prymasa Wyszyńskiego
W poniedziałek na Jasnej Górze rozpoczęły się uroczystości ku czci Królowej Polski, wpisujące się w tym roku w ogólnopolskie dziękczynienie za niedawną beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego, który sam nazwał siebie prymasem jasnogórskim. Ogólnopolska stacja dziękczynienia w częstochowskim sanktuarium została wskazana przez episkopat, jako jedno z trzech najważniejszych miejsc dla Kościoła w Polsce.
Artystycznym i duchowym wprowadzeniem w obchody narodowego dziękczynienia był zaprezentowany w poniedziałek na Jasnej Górze monodram, przygotowany w oparciu o "Zapiski więzienne" kard. Wyszyńskiego w reżyserii Jarosława Tochowicza, który jest także autorem scenariusza i muzyki. W rolę Prymasa Tysiąclecia wcielił się Piotr Piecha z krakowskiego Teatru Ludowego.
REKLAMA
Tradycyjnie 2 maja, w wigilię uroczystości Matki Bożej Królowej Polski, na Jasnej Górze obradowała Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski. Tematem przewodnim tego spotkania były bieżące sprawy duszpasterskie Kościoła w Polsce, poświęcone było także sytuacji w Ukrainie.
Święto NMP Królowej Polski
Wtorkowa suma odpustowa na jasnogórskim Szczycie, w której co roku uczestniczą tysiące wiernych, rozpocznie się o godzinie 11. Homilię wygłosi abp Stanisław Gądecki, który również będzie przewodniczył Eucharystii. Trzeciomajowe obchody na Jasnej Górze zwieńczy wieczorna modlitwa Apelu Jasnogórskiego z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego.
Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski zostało ustanowione na prośbę polskich biskupów po I wojnie światowej. W 1920 r. zgodził się na to papież Benedykt XV, a trzy lata później Pius XI zatwierdził święto. Jest obchodzone 3 maja na pamiątkę uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji, która realizowała część lwowskich ślubów Jana Kazimierza. W 1656 r. król ten zawierzył Polskę Maryi i ogłosił ją Królową Polski.
- "Musimy działać w sposób solidarny i zdecydowany". Apel Andrzeja Dudy do europejskich przywódców
- "Chcemy, aby Bóg nas przeprowadził przez Krzyż". Ks. prof. Skrzypczak o liturgii Wielkiego Czwartku
jmo
REKLAMA