more_horiz
Wiadomości

Rozwój tarczy antyrakietowej i przeciwlotniczej. Premier Morawiecki o wzmacnianiu polskiej armii

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 07:07
Premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z "Gazetą Polską" zapowiada rozwój polskiej armii. Potencjał obronny naszego kraju zwiększy się poprzez wyposażenie Wojska Polskiego w broń przeciwlotniczą i przeciwrakietową.
Polska jest zainteresowana m.in. zakupem kolejnych baterii rakiet Patriot
Polska jest zainteresowana m.in. zakupem kolejnych baterii rakiet PatriotFoto: jgorzynik/ Shutterstock

- Mamy wspólne projekty z Brytyjczykami, na przykład program "Narew" i wspólne projekty z Amerykanami - jak program "Wisła". Ważny jest zakup Patriotów, które są bardzo dobrym elementem tarczy antyrakietowej i przeciwlotniczej - wymienił premier Morawiecki i powiedział, że działania dozbrajające są przyspieszane.

Szef rządu podkreślił, że dla rozwoju polskiej armii ważne były dwa momenty - powołanie Komitetu do spraw Bezpieczeństwa, który skonstruował Jarosław Kaczyński oraz ustawa o obronie ojczyzny.

- Dzięki niej będziemy w stanie szybciej i lepiej uzbroić naszą armię, wzmocnić ją o kolejne dziesiątki tysięcy żołnierzy - zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Wzmocnienie sił amerykańskich

W rozmowie z "Gazetą Polską" premier powiedział, że dziś w Polsce jest około 10 tysięcy żołnierzy ze Stanów Zjednoczonych, co w jego ocenie stanowi "realną siłę amerykańską na polskiej ziemi". Zapowiedział, że władze będą zabiegać, by wojskowych z USA było u nas więcej.

- Aby kilkanaście tysięcy amerykańskich, świetnie uzbrojonych żołnierzy było solidnym wsparciem dla naszego wojska - wyjaśnił.

Mateusz Morawiecki dodał, że Stany Zjednoczone - po rosyjskiej inwazji na Ukrainę - zmieniły patrzenie na naszą część świata i zrozumiały, że Polska jest ich kluczowym partnerem w tej części regionu. - Relacje polsko-amerykańskie są bardzo dobre, bardzo bliskie - zakończył.

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

pg

Zobacz także

Zobacz także