Konferencja Darczyńców dla Ukrainy. Premier: razem pozyskaliśmy 6,5 miliarda dolarów

2022-05-05, 14:52

Konferencja Darczyńców dla Ukrainy. Premier: razem pozyskaliśmy 6,5 miliarda dolarów
Mateusz Morawiecki na konferencji Darczyńców dla Ukrainy: zmobilizowaliśmy 6,5 mld dolarów; to są nasze zobowiązania z dziś . Foto: Twitter @PremierRP

- Zmobilizowaliśmy 6,5 mld dolarów, to są nasze zobowiązania z dziś - poinformował premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji Darczyńców dla Ukrainy. Dopilnujmy, aby te pieniądze dotarły do Ukraińców jak najszybciej i jak najskuteczniej - zadeklarował.

W czwartek na Stadionie Narodowym w Warszawie pod przewodnictwem premierów Polski i Szwecji Mateusza Morawieckiego i Magdaleny Andersson odbywa się międzynarodowa konferencja Darczyńców dla Ukrainy, której celem jest zebranie dodatkowych środków na wsparcie humanitarne dla tego kraju.

"Zmobilizowaliśmy 6,5 mld dolarów"

- Dziękuję za wszystkie państwa zobowiązania. Właśnie otrzymałem ostateczną kwotę i informuję, że my wszyscy razem zmobilizowaliśmy 6,5 mld dolarów. To są nasze zobowiązania z dziś, dziękuję za nie - poinformował polski premier.

- Dopilnujmy, aby te pieniądze dotarły do Ukraińców jak najszybciej i jak najskuteczniej - zadeklarował.

Dzisiejszy dzień pokazuje, że nasze wsparcie na rzecz Ukrainy nie ustaje i że nie ma wśród nas egoistów. Myślę, że to jest wspaniała konkluzja, bo gdyby wygrały egoizmy, to wygra Putin. Jeśli wygra jedność - wygra Ukraina i tym samym my wszyscy - powiedział premier Mateusz Morawiecki. 

Pomoc dla Ukrainy 

Szef polskiego rządu podsumowując konferencję wskazywał, że jest w stałym kontakcie z prezydentem oraz premierem Ukrainy oraz że nasze systemy logistyczne pozwalają na podejmowanie dużo bardziej skutecznych transportów pomocy humanitarnej. Dzięki temu możemy docierać do najdalej oddalonych lokalizacji na Ukrainie.

- Codziennie ciężarówki jadące z pomocą z Polski docierają do wszystkich miast i miasteczek w Ukrainie - mówił.

Zaznaczył, że nie można zapominać o osobach, które uciekały z Ukrainy. Podkreślił, że wszystkie osoby, które szukały dachu nad głową w Polsce taką pomoc dostały, również pomoc medyczną, bezpłatne szkolnictwo, bezpłatny transport. Powiedział też, że w Polsce nie są tworzone obozy dla uchodźców. - Wolimy inną formę integracji uchodźców z naszym społeczeństwem, aby mogli zostać z nami jak długo chcą - mówił.

Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę, że to podejście jest bardziej kosztowne, ale też dużo bardziej humanitarne. W tym kontekście wskazał, że wiele polskich rodzin stworzyło otwarte otoczenie dla uchodźców, dzięki czemu znaleźli oni swój drugi dom w Polsce.

Posłuchaj

Premier Polski: Ukraina potrzebuje pomocy humanitarnej (IAR) 0:45
+
Dodaj do playlisty

Deklaracja Polski 

Premier Polski zapowiedział, że "Polska będzie kontynuowała wsparcie na rzecz uchodźców z Ukrainy, przynajmniej o wartości 3,4 mln euro do końca tego roku. Te pieniądze trafią na wspieranie mieszkalnictwa, transportu i na inne sposoby wsparcia - powiedział.

Oprócz tego - dodał - Polska będzie w dalszym ciągu oferować bezpłatne szkolnictwo, kursy językowe, transport, dostęp do rynku pracy.

- Polska będzie też dostarczała pomoc o wartości 100 mld euro w postaci artykułów higienicznych, leków, a także tymczasowych domów, które będą wznoszone w Ukrainie. Kilka takich domów już powstało - deklarował polski premier.

Posłuchaj

Mateusz Morawiecki: Polska będzie kontynuowała wsparcie na rzecz uchodźców z Ukrainy (IAR) 0:31
+
Dodaj do playlisty

Jak dodał, czwartkowa konferencja skupia się na pomocy humanitarnej, ale - zaznaczył - trzeba też pamiętać o wsparciu wojskowym. Wskazał, że Polska do dziś przekazała wsparcie wojskowe o wartości 1,6 mld euro. - Takie wsparcie będziemy dalej kontynuować i wzmacniać jeśli będzie to możliwe - mówił premier.

"Sankcje muszą być poważne"

Mateusz Morawiecki stwierdził ponadto, że należy zwiększać presję na Rosję. - Sankcje muszą być poważne - podkreślił.

Mówił też, że Polska już niedługo stanie się niezależna od gazu i ropy rosyjskiej. Zwrócił przy tym uwagę, że nasz kraj został odcięty od rosyjskiego gazu, gdyż nie chcieliśmy zgodzić się na płatności w rublach.

- Wzywamy wszystkie rządy europejskie do pójścia tą samą drogą - apelował Mateusz Morawiecki.

Wyraził jednocześnie zadowolenie, że wiele krajów już zgodziło się na to, czego wyrazem jest propozycja szóstego pakietu unijnych sankcji. - Jest potrzebne pełne embargo na surowce z Rosji - powiedział szef polskiego rządu.

Dodał, że konieczna jest ponadto konfiskata aktywów i rosyjskiego mienia. - Ten temat ma nie myć już tematem tabu; pełna konfiskata rosyjskiego majątku, majątku oligarchów i te kwoty mają trafić na odbudowę Ukrainy po wojnie - powiedział Mateusz Morawiecki.

- Rosja tę wojnę rozpoczęła i to Rosja powinna zapłacić za jej skutki. To wymaga odważnych decyzji polityczny; odwagi i przywództwa. Jestem przekonany, że nam się to uda - dodał.

Podziękowania

Podczas oświadczeń premier Polski podziękował szwedzkiej premier Magdalenie Andersson, szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, przewodniczącemu Rady Europejskiej Charlesowi Michelowi za zaangażowanie, a premierowi Ukrainy Denysowi Szmyhalowi za obecność na konferencji.

Podziękował też Polakom zaangażowanym we wspieranie uchodźców z Ukrainy. Podkreślił, że "wszyscy działamy i staramy się aktywnie i skutecznie wspierać Ukrainę". Dodał, że Ukraińcy walczą za wolność swego kraju, ale też za bezpieczeństwo i pokój w Europie. - I o tym nie możemy zapomnieć - dodał.


"Nie możemy się przyzwyczaić do tych obrazów"

Według Mateusza Morawieckiego "Ukraina dzisiejsza różni się od tego, co się działo podczas II wojny światowej tylko nazwą wojny", Ukraińcy cierpią tak jak wówczas, a straty są olbrzymie.

- Nie możemy się przyzwyczaić do tych obrazów. Musimy podejmować zdecydowane działania i również być cierpliwi we wspieraniu Ukrainy we wszystkim, co Ukraina robi dla obrony swojej wolności, suwerenności i nienaruszalności terytorialnej - powiedział.

Stwierdził, że historia uczy, że wojna dla ludności cywilnej "zawsze oznacza strach, śmierć i głód". - W Ukrainie nie mamy do czynienia ze zwyczajną wojną. Jest to napaść motywowana kłamstwami i prowadzona przez tych, którzy łamią prawa człowieka, stosują okrucieństwo jako sposób dążenia do zwycięstwa - mówił Mateusz Morawiecki.

"To jest ważne dla Ukraińców"

- Ukraina, jak zaznaczył szef polskiego rządu, powinna jak najszybciej uzyskać status państwa kandydującego do Unii Europejskiej. - To jest ważne dla Ukraińców, by zachować ducha walki, morale - wskazał.

- Musimy działać mając w perspektywie myślenie długodystansowe. Stajemy przed pytaniami, co możemy zrobić, by Ukraińcy przetrwali, jak możemy pomóc Ukrainie stanąć na nogi - mówił Mateusz Morawiecki.

Posłuchaj

Premier Polski: Ukraina powinna jak najszybciej otrzymać status państwa kandydującego do Unii Europejskiej (IAR) 0:20
+
Dodaj do playlisty

Czytaj więcej:

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

nj

Polecane

Wróć do strony głównej