more_horiz
Wiadomości

"Wprowadzamy je do krwiobiegu narodowej pamięci". Jan Kasprzyk o nagraniach Polskiego Radia z 1939 roku

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2022 12:46
W radiowym studiu imienia Władysława Szpilmana uroczysta premiera pięciopłytowego albumu "Kolekcja płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939 roku". Polskie Radio jednocześnie inicjuje dziś pod hasłem "Gdzie jest czarny neseser?" narodowe poszukiwania zaginionego zbioru płyt z września 1939 roku.
Fotografia lotnicza Warszawy po kapitulacji
Fotografia lotnicza Warszawy po kapitulacjiFoto: NAC

Akcji towarzyszyć będzie specjalny serwis internetowy Portalu Polskiego Radia gromadzący wszystkie informacje na temat kolekcji z 1939 roku oraz kontakty dla słuchaczy i internautów, którzy będą mogli przesyłać informacje mogące potencjalnie pomóc w poszukiwaniu płyt.

Prezes Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk przypomniał, że w 1939 roku Polska, jako pierwsza w Europie i na świecie, przeciwstawiła się dwóm totalitaryzmom - niemieckiemu narodowemu socjalizmowi i rosyjskiemu komunizmowi. - Polacy udowodnili, że dla nich wolność i niepodległość jest rzeczą najważniejszą - powiedział Jan Józef Kasprzyk.

Nagrania Polskiego Radia

Najnowsze wydawnictwo Polskiego Radia udostępnia ocalałe nagrania, między innymi, historyczne przemówienia prezydenta walczącej stolicy Stefana Starzyńskiego i ministra spraw zagranicznych Józefa Becka. Słuchacze znajdą tu także komunikaty porządkowe dla mieszkańców Warszawy - czytane m.in. przez Jeremiego Przyborę.

Do płyt dołączono obszerną książeczkę - z tekstami źródłowymi i komentarzami oraz materiałami ikonograficznym, w tym unikatowymi, archiwalnymi zdjęciami. W 1979 roku odnalezione zostały dwie z trzech części kolekcji wyniesionych z budynku Polskiego Radia - łącznie 93 metalowe krążki. Oczyszczone i zdigitalizowane, stanowią dziś ważną lekcję historii, jak również polskiej i światowej radiofonii.

Posłuchaj
00:35 11724999_1.mp3 J. J. Kasprzyk: wprowadzamy nagrania Polskiego Radia z września'39 do krwiobiegu narodowej pamięci (IAR)

Baner_1200x150.png

dz

Zobacz także

Zobacz także