more_horiz
Wiadomości

"Odwiedzał dzieci ukraińskie w szpitalu, ucałował flagę ukraińską". Wiceszef KAI o postawie Franciszka

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2022 13:44
- Papież chce uczynić wszystko, żeby wojna się zakończyła – powiedział wiceszef Katolickiej Agencji Informacyjnej dominikanin o. Stanisław Tasiemski. Dodał, że papież mówił o tym, że Ukraina została wciągnięta w wojnę, ucałował flagę ukraińską, nie ucałował rosyjskiej.
O. Tasiemski przyznał, że kontrowersyjne wypowiedzi papieża zawarte w wywiadzie dla włoskiego dziennika nie są jasne
O. Tasiemski przyznał, że kontrowersyjne wypowiedzi papieża zawarte w wywiadzie dla włoskiego dziennika "nie są jasne"Foto: PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

O. Stanisław Tasiemski, pytany o to, dlaczego papież Franciszek nie wskazał Rosji jako agresora, który napadł na Ukrainę, dominikanin stwierdził, że "papież nie jest pierwszym, który w przypadku konfliktów nie nazywa po imieniu agresora".
Przypomniał, że podobnie czynił papież Pius XII, który przed II wojną światową też apelował do obydwu stron. - Taka tendencja, żeby stawać ponad stronami konfliktu, była w dyplomacji watykańskiej od dawna – mówił o. Tasiemski w RMF FM.

- Papież Franciszek w orędziu "Urbi et Orbi" – to jest orędzie bardzo dokładnie przygotowywane – mówił o tym, że Ukraina została wciągnięta w wojnę. Nie dodał przez kogo, nie pada słowo Putin. Kiedy mówi na przykład o ofiarach, te ofiary są po jednej stronie, agresorem jest jedna strona – ocenił dominikanin.

Odnosząc się do słów papieża Franciszka, który zadeklarował gotowość do spotkania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, o. Tasiemski zaznaczył, że władze rosyjskie powiedziały, że żadnych rozmów na temat papieskiej pielgrzymki nie było i sprawa jest wyraźnie nieaktualna.

"Ucałował flagę ukraińską"

Dodał, że "papież chce uczynić wszystko, żeby wojna się zakończyła". - Nie znam planów Ojca Świętego, chociaż o takich ewentualnościach wyjazdu na Ukrainę podobno, tak niektórzy twierdzą, rozmawiano. Ojciec Święty bardzo chciał, dlatego odwiedzał dzieci ukraińskie w szpitalu, ucałował flagę ukraińską, nie ucałował rosyjskiej – podkreślił.

- To, że papież nie chce jechać do Kijowa, to jest w tym momencie nadinterpretacja. W tym momencie wszelkie plany papieskie są zawieszone, bo porusza się na wózku – wyjaśnił.

Zapytany, czy Putin jest zbrodniarzem wojennym o. Tasiemski odpowiedział: "W moim pojęciu tak. Ale ja nie jestem dyplomatą watykańskim i nie ponoszę z tego powodu konsekwencji. Trzeba procesu, Watykan powinien zrobić wszystko, by wojna się zakończyła" – podkreślił.

Wywiad czy rozmowa?

O. Tasiemski przyznał, że kontrowersyjne wypowiedzi papieża zawarte w wywiadzie dla włoskiego dziennika "nie są jasne". - Dyplomacja watykańska zachowuje duży dystans, media watykańskie nie mówią o żadnym wywiadzie, tylko o rozmowie papieża z "Corriere della Sera" – mówił.

Dominikanin został też zapytany o wpis na Twitterze, w którym papież Franciszek stwierdził, że "wszyscy jesteśmy winni" tego, co dzieje się na Ukrainie. - Nie wiem, co papież miał na myśli (...). Ja się nie czuje winny w sensie ścisłym. Natomiast oczywiście pozostaje pytanie, w jakim świecie żyjemy – zastrzegł.
Dodał, że w wypowiedziach papieża "trzeba odróżnić wypowiedzi oficjalne, przygotowane, od wypowiedzi improwizowanych". - Czasami papież pomija te normalne, instytucjonalne środki bezpieczeństwa, jakimi są współpracownicy, i czasami powie coś, czego powiedzieć nie powinien – ocenił o. Tasiemski.

Papież Franciszek w "Corriere della Sera" ocenił, że jednym z możliwych powodów rosyjskiej napaści na Ukrainę i postawy Putina mogło być "szczekanie pod drzwiami Rosji przez NATO". - To złość, nie wiem, czy została sprowokowana, ale może tak ułatwiona - dodał.

Zobacz także:

pg

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem