more_horiz
Wiadomości

Prezydencki projekt zmian w SN. Mateusz Morawiecki: jego poparcie jest rzeczą oczywistą

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2022 16:41
Premier Mateusz Morawiecki podkreślił w środę, że poparcie prezydenckiego projektu zmian w Sądzie Najwyższym jest dla niego "rzeczą oczywistą". - Oczekuję tego od wszystkich partii politycznych: naszych koalicjantów oraz partii opozycyjnych - powiedział szef rządu. Dodał, że stworzy to podstawy, by środki z KPO szybko trafiły do Polski.
Prezydencki projekt zmian w Sądzie Najwyższym. Premier Mateusz Morawiecki udzielił jednoznacznego poparcia
Prezydencki projekt zmian w Sądzie Najwyższym. Premier Mateusz Morawiecki udzielił jednoznacznego poparciaFoto: Artur Bogacki/ Shutterstock

Mateusz Morawiecki był pytany we wtorek podczas konferencji prasowej, czy liczy, że Sejm w końcu uchwali ustawę zakładającą likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

- Oczywiście, że ustawa zaproponowana przez pana prezydenta jest dobrą ustawą, która jednocześnie odpowiada na pewnego rodzaju dialog z Komisją Europejską (...). Dlatego ona daje pełne podstawy do tego, aby środki z Krajowego Planu Odbudowy szybko zostały przekazane do polskiej gospodarki - powiedział szef rządu.

- Nie tylko wobec naszych koalicjantów, ale także wobec wszystkich partii opozycyjnych chciałbym skierować czy wyrazić oczekiwanie, że jest rzeczą oczywistą, żeby poprzeć te rozwiązania, które prezydent zaproponował. One z jednej strony odpowiadają tym planom reformy wymiaru sprawiedliwości, które wcześniej PiS i tak planowało, a z drugiej strony całemu technicznemu procesowi uzgodnień, tzw. kamieni milowych prowadzonemu przez ministra rozwoju i technologii Waldemara Budę - podkreślił Mateusz Morawiecki.

Co zakłada prezydencki projekt zmian w SN?

Komisja sprawiedliwości pracuje nad dwoma projektami zmian w przepisach o Sądzie Najwyższym - prezydenta i posłów PiS, ale to inicjatywa Andrzeja Dudy została uznana za wiodącą. Być może w środę uda się komisji przyjąć sprawozdanie i dokument będzie mógł trafić na drugie czytanie.

Projekt prezydenta zakłada likwidację Izby Dyscyplinarnej SN; sędziowie, którzy w niej orzekają, mieliby możliwość przejścia do innej izby lub w stan spoczynku. W SN miałaby zostać utworzona Izba Odpowiedzialności Zawodowej. Spośród wszystkich sędziów SN, z wyjątkiem m.in. prezesów izb SN, miałyby być wylosowane 33 osoby, spośród których prezydent wybierać ma na pięcioletnią kadencję 11 sędziów do składu Izby Odpowiedzialności Zawodowej.

W projekcie zaproponowana została instytucja określana mianem "testu bezstronności i niezawisłości sędziego", dająca każdemu obywatelowi - jak wskazywał prezydent - prawo do rozpatrzenia jego sprawy przez bezstronny i niezawisły sąd.

Zobacz także:

Spór z KE

Konieczność zmian dotyczących Izby Dyscyplinarnej SN ma związek z tym, że Trybunał Sprawiedliwości UE latem 2021 r. zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów odnoszących się do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w kwestiach m.in. uchylania immunitetów sędziowskich. Za niewykonanie tego postanowienia TSUE nałożył na Polskę karę 1 mln euro dziennie.

Komisja Europejska wciąż nie zaakceptowała złożonego już ponad rok temu przez rząd Krajowego Planu Odbudowy, czyli dokumentu opisującego sposób wydatkowania środków z Funduszu Odbudowy UE. Pod koniec października zeszłego roku przewodnicząca KE Ursula von der Leyen postawiła warunek, by w polskim KPO znalazło się zobowiązanie rządu do likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN.

Zobacz także: doradca prezydenta Paweł Mucha w "Salonie politycznym Trójki"

jp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem