more_horiz
Wiadomości

Ogromny pożar lasu na Mazowszu opanowany. Z żywiołem walczyła załoga policyjnego Black Hawka

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2022 21:45
Mł. insp. Anna Kędzierzawska z Biura Komunikacji Społecznej KGP poinformowała, że załoga policyjnego Black Hawka, która brała udział w ćwiczeniach Renegade/Sarex-22 nad Zalewem Zegrzyńskim, została przekierowana do gaszenia pożaru. W powiecie grójeckim płonęło ponad 100 ha lasu. Komendant Główny PSP podaje, że ogień został opanowany; wieczorem rozpoczęto "przelewanie pogorzeliska".
Załoga policyjnego Black Hawka przekierowana z ćwiczeń RenegadeSarex-22 do gaszenia pożaru lasu
Załoga policyjnego Black Hawka przekierowana z ćwiczeń Renegade/Sarex-22 do gaszenia pożaru lasuFoto: shutterstock.com/Sandpro2000

Pożar lasu koło miejscowości Prosna, w powiecie grójeckim, na Mazowszu został opanowany. Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, nadbrygadier Andrzej Bartkowiak poinformował na Twitterze, że trwa dogaszanie ognia. Pożar objął około stu hektarów lasu, choć początkowo mówiono o pięciu hektarach.

Jak wskazał po godz. 21 rzecznik komendanta głównego PSP bryg. Karol Kierzkowski, "trwa przelewanie pogorzeliska". Przekopywanie i przelewanie pogorzeliska, to procedury zapobiegające pojawieniu się nowych zarzewi ognia.

Pożar lasu na Mazowszu

W godzinach popołudniowych sytuacja była na tyle poważna, że - jak informował bryg. Karol Kierzkowski - uruchomiono procedurę zadysponowania śmigłowca policyjnego z ratownikami wysokościowymi PSP z Warszawy wraz ze zbiornikiem typu bambi o pojemności 3 tys. litrów.

W sumie w akcji gaśniczej brało udział prawie 200 strażaków i 55 samochodów, a także śmigłowiec Black Hawk oraz samoloty Dromader.

Anna Kędzierzawska z Biura Komunikacji Społecznej KGP powiedziała, że do akcji została przekierowana policyjna załoga, która w czwartek brała udział w ćwiczeniach Renegade/Sarex-22 nad Zalewem Zegrzyńskim.

Renegade/Sarex-22 

Ćwiczenia taktyczno-specjalne Renegade/Sarex-22 rozpoczęły się 9 maja. Chodzi o ćwiczenia z zakresu przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym z powietrza oraz prowadzenia akcji poszukiwawczo-ratowniczych na obszarze lądowym i morskim.

Ćwiczenia potrwają do 13 maja. W tym roku ze względu na uchodźców z Ukrainy podczas ćwiczeń zrezygnowano z używania syren alarmowych, aby nie wzbudzać dodatkowego niepokoju wśród społeczności ukraińskiej przebywającej w Polsce.

Czytaj także:

ASP,ng

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem