more_horiz
Wiadomości

"Mamy do czynienia ze sprzecznymi sygnałami". Jabłoński o polityce Niemiec względem Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 22:05
W rozmowie z portalem wpolityce.pl wiceszef MSZ Paweł Jabłoński powiedział, że "mamy do czynienia z wieloma bardzo sprzecznymi sygnałami, jeśli chodzi o politykę niemiecką w sprawie wojny na Ukrainie". Dodał, że zwrot w polityce Niemiec byłby dobrą wiadomością dla stabilności w Europie.
Paweł Jabłoński: mamy do czynienia ze sprzecznymi sygnałami ze strony Niemiec
Paweł Jabłoński: mamy do czynienia ze sprzecznymi sygnałami ze strony Niemiec Foto: gov.pl

Postawa Niemiec ws. ataku Rosji na Ukrainę i wspierania Rosji poprzez związanie gospodarcze, energetyczne, polityczne na osi niemiecko-rosyjskiej, to jest coś absolutnie kluczowego - wskazał wiceminister. cytowany w piątek przez portal.

"Zwrot w polityce niemieckiej"

W rozmowie z portalem Paweł Jabłoński ocenił, że "jeżeli Niemcy rzeczywiście dokonają zwrotu we właściwym kierunku, to będzie bardzo dobra wiadomość dla bezpieczeństwa i stabilności w całej Europie". - Pytanie, na ile ten zwrot w polityce niemieckiej dokonuje się faktycznie, a na ile są to wyłącznie deklaracje - zastrzegł.

Zdaniem Pawła Jabłońskiego "mamy do czynienia z wieloma bardzo sprzecznymi sygnałami, jeśli chodzi o politykę niemiecką". - Nie dalej jak w poprzedni weekend miała miejsce sytuacja, gdy niemiecka policja rekwirowała ukraińskie flagi na ulicach Berlina - przypomniał.

- Z naszego punktu widzenia byłoby bardzo dobrze, gdyby wszystkie kraje Europy angażowały się w większym stopniu po stronie Ukrainy i my bardzo mocno nad tym dyplomatycznie pracujemy - zapewnił wiceszef MSZ.

Rola Polski 

Jak dodał "praca, którą wykonuje polski rząd, dyplomacja, a także inne instytucje polskiego państwa od wielu tygodni, będzie miała wpływ także na to, że zbliżenie polsko-ukraińskie nie będzie tylko tymczasowe i przełoży się również na znacznie ściślejsze relacje gospodarcze, polityczne, stosunki między państwami, narodami, które są zawsze fundamentem relacji ekonomicznych".

- Uważam, że praca, którą wykonujemy cały czas, będzie miała bardzo pozytywne efekty i my nie mamy obaw, że zostaniemy odsunięci na boczny tor - podkreślił wiceszef MSZ.

Według niego "Ukraina doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak dużą rolę Polska odgrywa we wsparciu dla niej i to będzie przekładało się na bardzo ścisłe relacje nie tylko w krótkim terminie, ale także długą, długą przyszłość".

Czytaj więcej:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

nj

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem