more_horiz
Wiadomości

Nie żyje Jerzy Trela. Wybitny aktor teatralny i filmowy miał 80 lat

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2022 17:57
W wieku 80 lat zmarł Jerzy Trela, wybitny aktor teatralny i filmowy. Stworzył wiele znakomitych kreacji teatralnych między innymi w "Dziadach", "Wyzwoleniu" i "Hamlecie", zagrał w ponad 70. filmach oraz w 140. spektaklach Teatru Telewizji. Aktor był związany na stałe z Krakowem, a od 1970 roku z tamtejszym Teatrem Starym.
Nie żyje Jerzy Trela. Aktor miał 80 lat.
Nie żyje Jerzy Trela. Aktor miał 80 lat. Foto: PAP/Jacek Turczyk

Jerzy Trela po mistrzowsku budował różnorodne role, wykorzystując charakterystyczny, lekko zachrypnięty głos i, jak przyznaje - "tak zwane warunki", czyli wygląd zewnętrzny. Grał Konrada w "Dziadach", Starego Wiarusa w "Warszawiance", Stalina w sztuce Gastona Salvatore, a także Henryka w "Mojej córeczce" Tadeusza Różewicza.

Największa kreacja ostatnich lat

Jedną z największych kreacji Treli w ostatnich latach była tytułowa rola w "Wielkim kazaniu księdza Bernarda" Leszka Kołakowskiego w krakowskim Teatrze Scena STU.

Z dużego ekranu widzowie pamiętają go między innymi w roli Sztygara Greli w "Magnacie" Filipa Bajona, Pana Bronka w filmie "Trzy kolory. Biały" Krzysztofa Kieślowskiego, przywódcy strajku w kopalni Wujek w filmie "Śmierć jak kromka chleba" Kazimierza Kutza, czy Podkomorzego w "Panu Tadeuszu" Andrzeja Wajdy.

Tytuł Mistrza Mowy Polskiej

W 2010 roku Jerzy Trela otrzymał tytuł Mistrza Mowy Polskiej, któremu patronuje Polskie Radio. Wzruszony laureat zachęcał, abyśmy na co dzień pamiętali o poezji Kochanowskiego, Mickiewicza i Krasińskiego.

Posłuchaj
00:26 11740473_5.mp3 W 2010 roku Jerzy Trela zachęcał do czytania poezji (IAR)

Przez kilkadziesiąt lat artysta był związany z Teatrem Telewizji i Teatrem Polskiego Radia. Jednym z ostatnich słuchowisk, w którym wystąpił, była "Pętla” w reżyserii Krzysztofa Czeczota. Za wybitne kreacje aktorskie w ubiegłym roku odebrał Wielką Nagrodę Festiwalu "Dwa Teatry". Wyraził wówczas nadzieję, że radiowy teatr wyobraźni będzie trwał dzięki mł odym twórcom.

Posłuchaj
00:28 11740473_3.mp3 Jerzy Trela związany był z Teatrem Telewizji i Teatrem Polskiego Radia (IAR)

Jerzy Trela był wykładowcą na PWST w Krakowie, w latach 1984-1990 był rektorem tej uczelni.

Czytaj także:

jb

Zobacz także

Zobacz także