more_horiz
Wiadomości

"Mistrzowie w swoim fachu". KPRP żegna Jerzego Trelę i Ignacego Gogolewskiego

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2022 23:37
"Smutny dzień dla polskiej kultury. Odeszło dzisiaj dwóch wybitnych aktorów teatralnych i filmowych - Jerzy Trela i Ignacy Gogolewski" - podkreśliła w niedzielę na Twitterze Kancelaria Prezydenta.
KPRP: odeszli wybitni aktorzy - Jerzy Trela i Ignacy Gogolewski, obaj tworzyli historię polskiego teatru
KPRP: odeszli wybitni aktorzy - Jerzy Trela i Ignacy Gogolewski, obaj tworzyli historię polskiego teatruFoto: PAP/Łukasz Gągulski, PAP/Leszek Szymański

"Mistrzowie w swoim fachu, znamienici odtwórcy roli Gustawa-Konrada w Mickiewiczowskich »Dziadach«. Obaj tworzyli historię polskiego teatru. Ich dokonania na zawsze pozostaną w pamięci" - dodała prezydencka kancelaria.

W niedzielę (15 maja br.) w wieku 90 lat zmarł aktor teatralny i filmowy, reżyser i scenarzysta Ignacy Gogolewski. Również w niedzielę w wieku 80 lat zmarł Jerzy Trela, aktor teatralny i filmowy, profesor krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych. 

Życiorys Jerzego Treli

Wybitny aktor teatralny i filmowy. Stworzył wiele znakomitych kreacji teatralnych między innymi w "Dziadach", "Wyzwoleniu" i "Hamlecie", zagrał w ponad 70. filmach oraz w 140. spektaklach Teatru Telewizji. Aktor był związany na stałe z Krakowem, a od 1970 roku z tamtejszym Teatrem Starym.

Jedną z największych kreacji Jerzego Treli w ostatnich latach była tytułowa rola w "Wielkim kazaniu księdza Bernarda" Leszka Kołakowskiego w krakowskim Teatrze Scena STU.

Z dużego ekranu widzowie pamiętają go między innymi w roli Sztygara Greli w "Magnacie" Filipa Bajona, Pana Bronka w filmie "Trzy kolory. Biały" Krzysztofa Kieślowskiego, przywódcy strajku w kopalni Wujek w filmie "Śmierć jak kromka chleba" Kazimierza Kutza, czy Podkomorzego w "Panu Tadeuszu" Andrzeja Wajdy.

W 2010 roku Jerzy Trela otrzymał tytuł Mistrza Mowy Polskiej, któremu patronuje Polskie Radio. Wzruszony laureat zachęcał, abyśmy na co dzień pamiętali o poezji Kochanowskiego, Mickiewicza i Krasińskiego.

Ignacy Gogolewski

Ignacy Gogolewski, znakomity aktor teatralny, filmowy, reżyser i scenarzysta. Uznawany za jednego z ostatnich kontynuatorów starej szkoły aktorskiej zasłynął jako pierwszy powojenny Konrad-Gustaw w "Dziadach" Adama Mickiewicza, zapamiętano go także dzięki roli Antka Boryny w ekranizacji "Chłopów". Za miesiąc skończyłby 91 lat.

Czytaj także:

nj

Zobacz także

Zobacz także