Zarzuty wobec Tomasza Grodzkiego. Jest przełom, Senat zajmie się wnioskiem prokuratury

2022-05-16, 12:44

Zarzuty wobec Tomasza Grodzkiego. Jest przełom, Senat zajmie się wnioskiem prokuratury
Anusz: opozycja boi się, że gdyby doszło do ponownego wyboru marszałka Senatu, prawica mogłaby odzyskać izbę. Foto: PAP/Rafał Guz/TT/@Marek Pek

Senat zajmie się wnioskiem o wyrażenie zgody na pociągnięcie senatora Tomasza Grodzkiego do odpowiedzialności karnej - przekazał wicemarszałek izby z ramienia PiS Marek Pęk. Prokuratura od ponad roku stara się przedstawić zarzuty marszałkowi Senatu, ale polityk chroniony jest immunitetem. 

"Presja ma sens! Po 422 dniach blokowania jutro Komisja Regulaminowa Etyki i Spraw Senatorskich zajmie się wreszcie wnioskiem o wyrażenie zgody na pociągnięcie senatora Tomasza Grodzkiego do odpowiedzialności karnej" - przekazał na Twitterze wicemarszałek Marek Pęk.

"Zobaczymy, czy zwycięży uczciwość, czy doktryna Neumanna" - dodał. Chodzi o słowa Sławomira Neumanna z taśm, gdzie zapewniał on, że "jeśli będziesz w Platformie, będę cię bronił jak niepodległości". 

Pęk: sprawa Grodzkiego mocno ciąży PO

- Widać, że ta sprawa zaczyna tak mocno ciążyć całej PO, że chyba dojrzeli do tego, by to szybko przeciąć. Wiemy, że pojawiła się kwestia zarzutów dla kolejnego wpływowego lekarza szpitala, w którym pracował marszałek Grodzki. Mówiąc ogólnie, sprawa jest mocno rozwojowa - powiedział Pęk w rozmowie z portalem tvp.info.

Podkreślił, że nie spodziewa się, aby w tej sprawie zwyciężyła uczciwość. - Raczej chodzi o jej przecięcie i spowodowanie, by przynajmniej do końca tej kadencji Sejmu marszałek pozostawał bezkarny - ocenił wicemarszałek. 

"Panu marszałkowi bardzo się spieszy"

- Jestem zaskoczony nagłym trybem prac. 422 dni nie mogliśmy się doprosić procedowania, a nagle sprawa staje dzień przed posiedzeniem Senatu, po południu, na półtorej godziny przewidziane jest rozpatrzenie dwóch różnych wniosków - powiedział Marek Pęk. - Widać, że panu marszałkowi bardzo się spieszy - dodał.

Przypomniał, że jako senator brał udział m.in. w rozpatrywaniu wniosku dotyczącego zgody na zatrzymanie senatora PiS Stanisława Koguta. - Wtedy była cała procedura zapoznawania się z dokumentami w Kancelarii w trybie niejawnym, tajnym. Pytanie, jak to będzie procedowane teraz - powiedział.

Czytaj także:

Zarzuty wobec Grodzkiego

W marcu 2021 r. Prokuratura Krajowa skierowała do Senatu pierwszy wniosek o uchylenie immunitetu marszałka tej izby Tomasza Grodzkiego. W toku śledztwa ustalono, że "pełniąc funkcję dyrektora szpitala specjalistycznego w Szczecinie i ordynatora tamtejszego Oddziału Chirurgii Klatki Piersiowej przyjął on korzyści majątkowe od pacjentów lub ich bliskich".

"Jak wynika z ustaleń postępowania, korzyści majątkowe w postaci pieniędzy w złotówkach i dolarach - w wysokości od 1,5 tys. do 7 tys. zł - lekarz przyjmował w kopertach. W zamian zobowiązywał się do osobistego przeprowadzenia operacji lub ich szybkiego wykonania, a także do zapewnienia dobrej opieki lekarskiej. Tomasz Grodzki usłyszeć ma cztery zarzuty przyjęcia korzyści majątkowych - w latach 2006, 2009 i 2012 r." - wskazuje PK.

tvp.info/kp

Polecane

Wróć do strony głównej