Daniel Obajtek: rząd Tuska próbował "pozbyć się" Lotosu. Dowodem odtajniona notatka

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckiem" powiedział, że rząd Donalda Tuska chciał "pozbyć się" Lotosu. Zwrócił również uwagę na fakt, że "już kilka dni po wygranych wyborach powstała notatka, która nakazuje sprzedaż gdańskich aktywów".

2022-05-16, 16:11

Daniel Obajtek: rząd Tuska próbował "pozbyć się" Lotosu. Dowodem odtajniona notatka

Z opublikowanego odtajnionego dokumentu z 2011 roku wynika, że na liście potencjalnych kupców pakietu 53 procent udziałów Lotosu były trzy firmy: węgierski MOL, OJSC TNK-BP z siedzibą w Moskwie oraz Mercuria Energy z siedzibą w holenderskim Utrechcie. Do transakcji ostatecznie nie doszło.

"Próbował pozbyć się Lotosu"

Daniel Obajtek stwierdza w wywiadzie, że nie był "to jedyny moment, kiedy ówczesny rząd próbował pozbyć się Lotosu".

Przypomina, że w 2011 roku powstał obywatelski projekt ustawy o zachowaniu przez państwo polskie większościowego pakietu akcji Grupy Lotos SA. W styczniu 2012 roku, czyli po decyzji o rezygnacji z fuzji, wydano stanowisko rządu pana Donalda Tuska w tej sprawie. Podważano w nim wprost strategiczne znaczenie Lotosu dla polskiej gospodarki. Rząd Donalda Tuska nie widział też żadnych zagrożeń dla bezpieczeństwa energetycznego państwa w związku ze zbyciem aktywów Lotosu. A pamiętajmy, że wtedy mówiono o sprzedaży całego Lotosu, co oznaczałoby faktyczną utratę kontroli nad gdańską spółką - powiedział "Dziennikowi Bałtyckiemu" Daniel Obajtek.

Dodał, że projekt obywatelski broniący sprzedaży Lotosu został odrzucony przez Sejm większością PO-PSL w 2013 roku. Prezes PKN Orlen dodał, że oznacza to, iż "dzisiejsi najbardziej zagorzali krytycy fuzji odsądzają od czci i wiary własne argumenty sprzed dekady".

REKLAMA

Obecnie Orlen musi pozbyć się części aktywów Lotosu wypełniając postawione przez Komisję Europejską warunki zgody na przejęcie tej firmy. W styczniu ogłoszono, że 30 procent udziałów w rafineriach Lotosu zostanie sprzedane saudyjskiemu Saudi Aramco, węgierski MOL kupi 417 stacji benzynowych Lotosu, a Unimot zakupi bazy paliwowe.

Czytaj więcej:

nj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej