more_horiz
Wiadomości

Szef MSZ: akcesja Szwecji i Finlandii do NATO wzmocni bezpieczeństwo i stabilność Europy

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2022 19:14
"Z uznaniem przyjmuję historyczną decyzję Finlandii i Szwecji o ubieganie się o członkostwo w NATO" - napisał na Twitterze Zbigniew Rau. Minister spraw zagranicznych podkreślił, że akcesja tych państw wzmocni Sojusz oraz zwiększy bezpieczeństwo i stabilność Europy.
Szef MSZ:  akcesja Szwecji i Finlandii do NATO wzmocni Sojusz oraz zwiększy bezpieczeństwo i stabilność Europy
Szef MSZ: akcesja Szwecji i Finlandii do NATO wzmocni Sojusz oraz zwiększy bezpieczeństwo i stabilność EuropyFoto: Tymon Markowski/MSZ

"Polska będzie wspierać partnerów w szybkim przystąpieniu do północnoatlantyckiej wspólnoty" - dodał Zbigniew Rau.

"To kluczowe dla bezpieczeństwa"

Również premier Mateusz Morawiecki pogratulował szefowej szwedzkiego rządu Magdalenie Andersson decyzji o rozpoczęciu procesu wstąpienia do NATO. "Bardzo dobra decyzja rządu Szwecji o rozpoczęciu procesu wstąpienia do NATO. Gratuluję premier Szwecji tego odważnego kroku. Polski rząd w pełni popiera wniosek" - podkreślił premier.

Jak zaznaczył, szybki i sprawny proces akcesyjny jest kluczowy dla wzmocnienia bezpieczeństwa Europy.

Finlandia i Szwecja chcą do NATO

W ciągu kilku najbliższych dni Szwecja i Finlandia złożą wnioski o dołączenie do NATO. Oba kraje koordynują działania. Oba państwa chcą dołączyć do Sojuszu z powodu obaw, jakie wywołała rosyjska inwazja na Ukrainę. Aby kraj stał się członkiem NATO, jego wniosek o przystąpienie musi być ratyfikowany przez wszystkie kraje członkowskie.

Zastrzeżenia związane z członkostwem Finlandii i Szwecji w NATO zgłosiła Turcja. Ankara postawiła między innymi warunek wydania 33 osób powiązanych z kurdyjskimi bojownikami i opozycjonistą Fethullahem Gulenem. Szwecja i Finlandia nie zgodziły się na tureckie żądania.

W ostatni weekend z udziałem Turcji w Berlinie trwały rozmowy ministrów spraw zagranicznych NATO między innymi na ten temat.

Zobacz także:

nj

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem