Wody geotermalne posłużą do ogrzewania mieszkań w Szczecinie? Naukowcy odkryli duże złoża
Geologowie dali władzom Szczecina zielone światło dla wykorzystania wód geotermalnych. Dziennik regionalny "Głos Szczeciński" podkreśla, że zawarte w raporcie wnioski z przeprowadzonej przez naukowców analizy budowy geologicznej i opracowanego profilu geologicznego otworu geotermalnego są bardzo optymistyczne.
2022-05-16, 20:01
W przyszłym tygodniu decyzję w sprawie wykorzystania geotermii podejmą szczecińscy radni. Pozytywna otworzy drogę prezydentowi tego miasta do dalszych działań - w tym wystąpienia o pieniądze na odwierty.
Mariusz Parkitny z redakcji "Głosu Szczecińskiego", autor artykułu, podkreślił, że zasoby wód geotermalnych pod Szczecinem należą do jednych z największych i najcieplejszych w Polsce.
Wskazał, że z raportu geologów wynika, iż około 1,3 kilometra pod Szczecinem, przy ulicy Dąbskiej, w pokładach tak zwanej jury dolnej są duże złoża wody geotermalnej, której temperatura sięga nawet do 70 - 75 stopni Celsjusza. Wyjaśnił, że zasoby te mogłyby posłużyć Szczecinowi do ocieplania mieszkań. "Naukowcy zwrócili uwagę, że z wody geotermalnej z tego samego poziomu od wielu lat korzystają już nasze sąsiednie gminy, czyli Stargard i Pyrzyce, które pobierają ją do ogrzewania części mieszkań" - powiedział dziennikarz.
"Wysokiej jakości źródła"
Mariusz Parkitny dodał, że w ocenie Państwowego Instytutu Geologicznego, szczecińskie źródła są wysokiej jakości, a odwiert próbny może potwierdzić wszystkie ustalenia geologów wynikające z przeprowadzonej analizy wstępnej.
REKLAMA
"Głos Szczeciński" pisze, że do 30 czerwca władze stolicy województwa zachodniopomorskiego chcą złożyć wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej "na wykonanie otworu badawczego Szczecin dla rozpoznania i udokumentowania zasobów wód termalnych".
Dziennik podkreśla, że w realizowanym przez Fundusz programie priorytetowym "Udostępnianie wód termalnych w Polsce", którego celem jest wykonywanie prac i robót geologicznych związanych z poszukiwaniem i rozpoznawaniem złóż wód termalnych, by je udostępnić, istnieje możliwość uzyskania dotacji nawet do 100 procent kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia.
- Polska chce przyspieszyć derusyfikację energetyki UE. Anna Moskwa: chcemy wypracować wspólną strategię
- Moskwa na Togetair: w aktualizacji PEP chcemy mocniej skupić się na morskiej energetyce wiatrowej
- Ruszył program dopłat do montażu i zakupu pomp ciepła. Sprawdź na jakie wsparcie możesz liczyć
Posłuchaj
bartos
REKLAMA
REKLAMA