more_horiz
Wiadomości

Posiedzenie Senatu. Parlamentarzyści mogą się zająć kwestią immunitetu marszałka Grodzkiego

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 06:10
O godzinie 11 początek dwudniowego posiedzenia Senatu. Niewykluczone, że podczas tego posiedzenia izba wyższa zajmie się wnioskiem prokuratury o uchylenie immunitetu marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego. Senatorowie będą pracować też między innymi nad nowelizacją ustawy o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu.
Dziś zaczyna się dwudniowe posiedzenie Senatu
Dziś zaczyna się dwudniowe posiedzenie SenatuFoto: Twitter/Senat RP

Ma ona związek z przejęciem Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa przez PKN Orlen. Zgodnie z nowelizacją następcy prawni PGNiG będą mogli realizować inwestycje w terminalu LNG w Świnoujściu.

W porządku obrad jest też nowelizacja ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Zakłada ona, że rolnicy będący na emeryturze nie będą musieli zaprzestawać prowadzenia działalności rolniczej, aby otrzymywać świadczenie emerytalne w pełnej wysokości. Obecnie, jeżeli emeryt prowadzi działalność rolniczą, to wypłata jego emerytury ulega częściowemu zawieszeniu.

Akademia Kopernikańska

Senatorowie rozpatrzą też ustawę o Akademii Kopernikańskiej autorstwa prezydenta Andrzeja Dudy. Ustawa powołuje nową instytucję - Akademię Kopernikańską, mającą służyć wzmocnieniu polskiej kadry akademickiej i zwiększaniu jej konkurencyjności, określa również reguły jej finansowania.

W porządku obrad jest też nowelizacja ustawy o służbie zagranicznej. Przewiduje ona możliwość ponownej weryfikacji pracowników polskiej służby zagranicznej, zwłaszcza tych, którzy odbyli studia poza krajami sojuszniczymi Polski.

Izba ma też wysłuchać informacji Prezesa Rady Ministrów "na temat możliwości uruchomienia środków dla Rzeczypospolitej Polskiej z Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększenia Odporności".

Czytaj także:

Immunitet marszałka

Niewykluczone, że podczas tego posiedzenia Senat zajmie się wnioskiem prokuratury o uchylenie immunitetu marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego. Prokuratura wnioskuje o to, ponieważ chce postawić mu zarzuty o charakterze korupcyjnym.

Zdaniem śledczych obecny marszałek Senatu, pełniąc funkcję dyrektora szpitala w Szczecinie i ordynatora tamtejszego Oddziału Chirurgi Klatki Piersiowej, miał przyjmować korzyści majątkowe od pacjentów lub ich bliskich. Senacka komisja regulaminowa negatywnie zaopiniowała ten wniosek.

ms

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem