more_horiz
Wiadomości

Dziękczynienie za beatyfikację Matki Elżbiety Róży Czackiej. Kardynał Nycz poświęcił jej muzeum

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2022 13:49
W pierwsze liturgiczne wspomnienie błogosławionej matki Elżbiety Róży Czackiej w kościele rektorskim Matki Bożej Anielskiej w podwarszawskich Laskach celebrowana była Msza święta. Sprawował ją metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz, który dziękował za dar beatyfikacji założycielki Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża i Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach.
Matka Elżbieta Czacka została beatyfikowana 12 września 2021 r.
Matka Elżbieta Czacka została beatyfikowana 12 września 2021 r.Foto: Grzegorz Galazka / Zuma Press / Forum

Matka Elżbieta Czacka została beatyfikowana 12 września 2021 roku w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Kardynał Kazimierz Nycz w homilii podkreślił, że pierwsze wspomnienie liturgiczne błogosławionej Matki Czackiej ma swoje szczególne okoliczności, w tym wspólna beatyfikacja z kardynałem Stefanem Wyszyńskim.

- Za kilkanaście dni będziemy wspólnie dziękować Bogu w Świątyni Opatrzności Bożej, za wspólną beatyfikację i za świętość: kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki Róży Czackiej - podkreślił. Hierarcha powiedział, że oboje błogosławieni nieśli w cichości swój krzyż, w pokorze, naśladując Chrystusa. Zaznaczył, że to jest ważny wymiar tej świętości, którą ukazuje Kościół w pierwsze wspomnienie liturgiczne.

Trudna historia i krzyż

- Swoje krzyże miała ona w życiu i pewnie nie raz w dziele Lasek, swoje krzyże miał on, prowadząc Kościół w tak trudnym okresie komunizmu, prowadząc archidiecezję warszawską, będąc Prymasem Tysiąclecia. I przychodzili z tymi swoimi krzyżami, nie po to, by się wzajemnie żalić i licytować, kto ma większy krzyż, ale przychodzili po to, by w tej duchowej rozmowie złączyć te swoje ludzkie krzyże z Krzyżem Jezusa Chrystusa - powiedział kardynał Nycz. - Ich duchowa bliskość przez lata życia potrzebna jest całemu Kościołowi dzisiaj, który wymaga ich orędownictwa - dodał kardynał Nycz.

Po Mszy świętej metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz poświęcił Muzeum Błogosławionej Matki Elżbiety Róży Czackiej. W wydarzeniu uczestniczyły siostry franciszkanki, wychowankowie Ośrodka wraz z rodzinami oraz przedstawiciele władz rządowych, samorządowych i lokalnych. Uroczystości uświetnił koncert uczniów Szkoły Muzycznej w Laskach, która w tym roku obchodzi swoje 25 lecie.

Święto ośrodka w Laskach

Liturgiczne wspomnienie błogosławionej Matki Elżbiety Róży Czackiej, połączone jest ze Świętem Ośrodka dla Niewidomych w Laskach, który jest duchowym pomnikiem Założycielki.

W każdą pierwszą niedzielę miesiąca w kaplicy w Laskach sprawowana jest Msza święta w intencjach za wstawiennictwem Matki Elżbiety, a następnie dziękczynna adoracja za jej beatyfikację. Z kolei każdego 19. dnia miesiąca Msza święta z intencjami za wstawiennictwem Matki Czackiej celebrowana jest też w kościele świętego Marcina w Warszawie.

Czytaj także:

pg

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem