more_horiz
Wiadomości

Ogromne zainteresowanie służbą wojskową podczas pikników MON. Mariusz Błaszczak podał dane

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2022 12:07
Tylko w sobotę 1600 osób zgłosiło się do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej; to dopiero początek naboru. - Do końca roku na kandydatów czeka 15 tys. miejsc, w przyszłym będziemy zwiększać tę liczbę - podkreślił szef MON Mariusz Błaszczak.
Szef MON: w sobotę 1600 osób zgłosiło się do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej
Szef MON: w sobotę 1600 osób zgłosiło się do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowejFoto: Marek Lapis / Forum

Minister obrony narodowej poinformował na Twitterze, że w sobotę, pierwszego dnia naboru do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej zgłosiło się 1600 osób.

Praca dla 15 tys. kandydatów

- To dopiero początek naboru. Do końca roku na kandydatów czeka 15 tys. miejsc. W przyszłym będziemy zwiększać tę liczbę - napisał Błaszczak i przypomniał, że nowy rodzaj służby to 4560 zł od pierwszego dnia i możliwość zdobycia nowych uprawnień.

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa została wprowadzona ustawą o obronie ojczyzny.

Akcję rekrutacyjną do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej Mariusz Błaszczak zainaugurował w sobotę w Kraśniku (Lubelskie).

Z tej okazji zorganizowany został piknik wojskowy, a na stoiskach promocyjno-informacyjnych można było uzyskać informacje i wypełnić wniosek o powołanie do wojska.

- Wejście w życie ustawy o obronie ojczyzny to bardzo ważne wydarzenie dla polskich sił zbrojnych. Wszyscy doskonale wiemy, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, zdajemy sobie sprawę z zagrożeń. Te zagrożenia są realne - Rosja zaatakowała Ukrainę, za naszą granicą toczy się wojna - mówił wówczas minister.

Podkreślił, że "najlepszą i najskuteczniejszą odpowiedzią na te zagrożenia jest wzmocnienie polskich sił zbrojnych". - Dlatego też zdecydowaliśmy o tym, by rozpocząć kampanię dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej - dodał.

Zainteresowanie służbą

Kolejni żołnierze wstąpili w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej. Tym razem na wojskowy sztandar przysięgali ochotnicy z 2 Brygady OT z Lublina. Przysięga była częścią pikniku w Kraśniku, który promuje nowy rodzaj służby - zasadniczą dobrowolną służbę wojskową. Żołnierzom gratulował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który odwiedził Kraśnik.

Szef MON powiedział, że terytorialsi wykonują zadania na najwyższym poziomie. Sprawdzają się w czasie wykonywania zadań kryzysowych zarówno związanych z klęskami żywiołowymi, pandemią, jak i obecnie przy zabezpieczaniu granicy polsko-białoruskiej. Minister dodał, że Polska jest dumna z terytorialsów i sposobu, w jaki wykonują swoje zadania. Ich praca jest przykładem, jak można łączyć służbę z obowiązkiem obrony ojczyzny.

Szef MON ocenił, że dzięki żołnierzom WOT łatwiej jest dziś zachęcać ochotników do wstępowania do nowego rodzaju służby - dobrowolnej służby zasadniczej. Tylko w Kraśniku i tylko przez dwie godziny trwania imprezy zgłosiło się prawie dwieście osób, które są chętne do założenia munduru.

as

Zobacz także

Zobacz także