more_horiz
Wiadomości

Żegnamy wielkich aktorów. Uroczystości pogrzebowe Jerzego Treli i Ignacego Gogolewskiego

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2022 04:43
Rano w kościele dominikanów w Krakowie odprawiona zostanie msza żałobna, a po południu nastąpi ceremonia pochówku Jerzego Treli na cmentarzu w Leńczach, jego rodzinnej miejscowości. W Warszawie i Otwocku odbędą się uroczystości pogrzebowe Ignacego Gogolewskiego. Obaj aktorzy spoczną w grobach rodzinnych. 
Jerzy Trela i Ignacy Gogolewski zmarli 15 maja
Jerzy Trela i Ignacy Gogolewski zmarli 15 majaFoto: Martyn Jandula/ Shutterstock

O godz. 9.00 prochy Jerzego Treli zostaną wystawione w krakowskim kościele ojców dominikanów, godzinę później rozpocznie się msza żałobna. Aktor spocznie w rodzinnym grobowcu na cmentarzu w Leńczach. Ceremonię pochówku zaplanowano na 14.00.

Jerzy Trela zmarł 15 maja w wieku 80 lat.

Aktor przez kilkadziesiąt lat był związany z Teatrem Telewizji i Teatrem Polskiego Radia. Za wybitne kreacje aktorskie w 2011 roku otrzymał Wielką Nagrodę Festiwalu "Dwa Teatry". Także w 2011 roku Jerzy Trela został uhonorowany Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. W 2017 otrzymał Wielki Splendor - nagrodę Teatru Polskiego Radia za "wybitne kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce”. Jest też laureatem wielu innych prestiżowych wyróżnień.

Niedawno Rada Miasta Krakowa jednogłośnie przyznała Jerzemu Treli najwyższe krakowskie wyróżnienie - Honorowe Obywatelstwo Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa "w dowód uznania jego szczególnych zasług dla rozwoju życia teatralnego Krakowa i kultury polskiej".

Jego dorobek artystyczny to około 350 ról.

***

W Warszawie w Kościele Środowisk Twórczych na Placu Teatralnym zostanie odprawiona msza pożegnalna (godz. 11.00) w intencji Ignacego Gogolewskiego. Po mszy nastąpi przejazd do Otwocka, gdzie wybitny aktor zostanie pochowany w grobie rodzinnym (na cmentarzu parafii św. Wincentego a'Paulo).

Jak poinformował w mediach społecznościowych duszpasterz środowisk twórczych, ks. Andrzej Luter, nabożeństwo żałobne będzie transmitowane online za pośrednictwem kanału YouTube Duszpasterstwo Środowisk Twórczych.

Jeden z ostatnich mistrzów starej szkoły aktorskiej zmarł 15 maja w wieku 90 lat.

Ignacy Gogolewski stworzył ponad 130 kreacji teatralnych i kilkadziesiąt ról filmowych, miał też w dorobku artystycznym niemal 90 kreacji w Teatrze Telewizji. Artysta szczególnie cenił współpracę z Teatrem Polskiego Radia, w którym wystąpił w ponad 200 słuchowiskach - zarówno w repertuarze klasycznym, jak i współczesnym, między innymi w "Burzy" Williama Shakespeare'a oraz w "Mistrzu i Małgorzacie" Michaiła Bułhakowa.

Rozgłos przyniosła mu teatralna rola Gustawa w "Dziadach" Adama Mickiewicza w reżyserii Aleksandra Bardiniego. Krytycy jednogłośnie uznali młodego aktora za kontynuatora tradycji teatru romantycznego.

fc


Zobacz także

Zobacz także