Dofinansowanie bibliotek publicznych. Rząd przeznaczył niemal 79 mln złotych

47 bibliotek publicznych otrzyma dofinansowanie na łączną kwotę prawie 79 milionów złotych w ramach II naboru wniosków do priorytetu "Infrastruktura bibliotek 2021-2025". Przyznane środki pozwolą na zakup nowoczesnego wyposażenia, adaptację czy modernizację obiektów, budowę nowych oraz przebudowę lub rekonstrukcję już istniejących bibliotek.

2022-05-23, 17:27

Dofinansowanie bibliotek publicznych. Rząd przeznaczył niemal 79 mln złotych
Prawie 79 milionów złotych dofinansowania dla 47 bibliotek. Foto: Twitter/@kultura_gov_pl

- Biblioteki przeszły do XXI wieku, bo to są często modernizacje z prawdziwego zdarzenia - podkreślił wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński w Milanówku, gdzie dzięki środkom z programu zbudowana zostanie nowa biblioteka.

Dofinansowania, zgodnie z regulaminem, zostały przyznane w kwotach od 500 tysięcy złotych do 2 miliony 250 tysięcy złotych. Pozostałą część, wynoszącą minimum 30 procent inwestycji, zapewnia samorząd. Dzięki dofinansowaniu możliwa będzie m.in. budowa biblioteki w Orzeszu, Henrykowie, Redzie, Buku i Świerklańcu, modernizacja zabytkowej siedziby Biblioteki Publicznej Gminy Kozienice i modernizacja budynku Książnicy Cieszyńskiej.

220 biblioteki w poprzedniej edycji

Poprzednia edycja programu "Infrastruktura Bibliotek 2016-2020" objęła działania prowadzone łącznie w 220 obiektach bibliotecznych. W ramach programu realizowanych jest już 30 zadań, które otrzymały wsparcie na ponad 43 miliony złotych w zeszłorocznym pierwszym naborze.

Dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski podkreślił, że w nowych czy wyremontowanych bibliotekach odnotowano średnio ponad 9-procentowy wzrost liczby użytkowników. Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Milanówku Elżbieta Abramczuk-Kalinowska podkreśliła, że Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa jest ogromnym wparciem dla bibliotek, które dla mieszkańców są trzecim bardzo ważnym miejscem po domu i pracy. - To przestrzenie, które aktywizują społeczność lokalną - powiedziała Elżbieta Abramczuk-Kalinowska.

REKLAMA

Posłuchaj

Piotr Gliński o dofinansowaniach dla bibliotek (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-2025 jest największym i jednym z najważniejszych programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowanym we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, Biblioteką Narodową, Instytutem Książki oraz Narodowym Centrum Kultury. W ramach NPRCZ 2.0 ponad miliard złotych zostanie przeznaczony na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce.

kp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej