more_horiz
Wiadomości

10 punktów procentowych przed KO. Zjednoczona Prawica pierwsza w nowym sondażu

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2022 07:28
Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, wygrałaby je Zjednoczona Prawica (37 proc.). Na Koalicję Obywatelską zagłosowałoby 27 proc. badanych, Polska 2050 zdobyłaby 9 proc., a Lewica 8 proc. - wynika z sondażu IBRIS opublikowanego we wtorkowej "Rzeczpospolitej".
Zjednoczona Prawica może liczyć na najwyższe poparcie
Zjednoczona Prawica może liczyć na najwyższe poparcieFoto: verconer/Shutterstock

- W najnowszym sondażu IBRiS preferencji partyjnych, przeprowadzonym na zlecenie "Rzeczpospolitej", aż 58,1 proc. respondentów deklaruje chęć pójścia na wybory, "gdyby odbywały się one w najbliższą niedzielę" (47,7 proc. – "zdecydowanie", a 10,9 proc. – "raczej") - czytamy w gazecie.

Badani zostali zapytani w sondażu, na którą partię oddaliby swój głos. 37 proc. respondentów wskazało, że zagłosowałoby na Zjednoczoną Prawicę. Z kolei na Koalicję Obywatelską swój głos oddałoby 27 proc. badanych.

Polska 2050 może liczyć na 9 proc. poparcia, a Lewica na 8 proc. Natomiast na PSL zagłosowałoby 6 proc. respondentów, a na Konfederację - 5 proc. W sondażu 8 proc. badanych nie potrafiło wskazać, na którą partię oddałoby swój głos.

Porównanie z poprzednim badaniem

W poprzednim badaniu, z początku maja również zwyciężyła Zjednoczona Prawica (35,9 proc.); na Koalicję Obywatelską zagłosowałoby 26,3 proc. badanych, Lewica zdobyłaby 9 proc. głosów; Polska 2050 - 8,6 proc.

PSL-Koalicja Polska mogła liczyć na 5,1 proc. głosów. Kolejna w sondażu była Konfederacja z poparciem 5 proc. i spadkiem od poprzedniego badania o 2,8 pkt. proc. 10,1 proc. potencjalnych wyborców nie wiedziało, na kogo oddałoby swój głos.

Sondaż IBRiS na zlecenie "Rzeczpospolitej" przeprowadzono w dniach 20-21 maja 2022 roku metodą telefoniczną CATI na próbie 1000 osób.

Czytaj także:

pg

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem