more_horiz
Wiadomości

Przemycali broń do Szwecji. CBŚP zlikwidowało ich magazyn na Śląsku

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2022 08:28
Karabiny maszynowe, amunicję i elementy broni palnej przejęli funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji. W śledztwie przeciwko gangowi, który przemycał broń do Szwecji, zlikwidowano ich magazyn.
Ustalono, że z Polski do Szwecji biegnie zorganizowany przez obywateli Polski, działających w międzynarodowej grupie przestępczej, kanał przerzutowy broni palnej i narkotyków.
Ustalono, że z Polski do Szwecji biegnie zorganizowany przez obywateli Polski, działających w międzynarodowej grupie przestępczej, kanał przerzutowy broni palnej i narkotyków.Foto: CBŚP

To kolejne działania CBŚP w śledztwie prowadzonym przy współpracy szwedzkiej policji. Poprzednio zatrzymano siedem osób, przejęto narkotyki i dziesięć sztuk broni, która miała trafić do szwedzkich przestępców. Gang w wynajętym garażu w jednej z miejscowości na Śląsku ukrywał siedem sztuk broni w tym pistolet maszynowy "Skorpion" z tłumikiem, dwie strzelby Mossberg, a także poradziecką "pepeszę". W magazynie zabezpieczono także blisko tysiąc sztuk amunicji. Broń ta miała być także przemycona do Szwecji.

Broń w garażu

Jak poinformował prokurator Rafał Teluk, szef nadzorującego śledztwo Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie, broń i amunicja zostały znalezione w wyniku przeszukania w jednym z garaży w Jaworznie (woj. śląskie). Przeszukanie było następstwem uzyskania przez CBŚP informacji dotyczącej miejsca, w którym jeden z podejrzanych może przechowywać broń palną.


Posłuchaj
00:31 CBŚP zlikwidowało magazyn broni.mp3 CBŚP zlikwidowało magazyn broni - Mariusz Pieśniewski (IAR)

Sprawa rozpoczęła się w październiku 2021 r. od znalezienia przez służby szwedzkie w porcie Ystad 10 Glocków z amunicją i magazynkami ukrytych w opakowaniach z proszkiem do prania. Znajdowały się one w dwóch przesyłkach do Szwecji, które Markus F. nadał w Stalowej Woli, w firmie świadczącej usługi transportowe.

- Adres docelowy, pod który dostarczone miały być paczki, znajdował się w Sztokholmie i Goeteborgu. Na etykiecie przyklejonej do paczek podane było imię i nazwisko obywatela Rzeczypospolitej Polskiej oraz dokładny adres wraz z numerem telefonu komórkowego strefy numeracyjnej Szwecji – przekazał Teluk.

Zorganizowany kanał przerzutowy broni palnej i narkotyków

Szwedzkie służby zatrzymały kierowców i zabezpieczyły samochód dostawczy, którym przewożono paczki. W toku dalszych czynności ustalono, że z Polski do Szwecji biegnie zorganizowany przez obywateli Polski, działających w międzynarodowej grupie przestępczej, kanał przerzutowy broni palnej i narkotyków.

- Przemyt był prowadzony pod pozorem importu i eksportu legalnych towarów, np. części samochodowych – wyjaśnił prok. Teluk. Kolejną przesyłkę do Szwecji Markus F. nadał w listopadzie. Jej kontrola przeprowadzona w porcie w Świnoujściu przez funkcjonariuszy CBŚP i służby celnej wykazała, że znajdowało się w niej blisko dwa kilogramy substancji psychotropowej, której posiadanie na terenie Polski jest zabronione. Jej czarnorynkowa wartość to ok. 80 tys. zł.

Sprawa jest rozwojowa

Podczas próby kolejnego przemytu policjanci przejęli trzy pistolety maszynowe, w tym Skorpiona wraz z tłumikiem, 140 sztuk amunicji i magazynki.

Na poczet przyszłych kar prokurator zabezpieczył samochód i 17 tys. zł w gotówce.
Rzeczniczka CBŚP zaznaczyła, że sprawa ma charakter rozwojowy i nie są wykluczone kolejne zatrzymania.

Czytaj także:

pg

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem