more_horiz
Wiadomości

Kolejne próby nielegalnego przekroczenia granicy z Polską. SG podała nowe dane

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2022 09:16
W raporcie z minionej doby Straż Graniczna podała, że 19 cudzoziemców próbowało we wtorek dostać się nielegalnie do Polski przez granicę z Białorusią, byli to m.in. obywatele Jemenu, Turcji i Wybrzeża Kości Słoniowej. Największa grupa próbowała sforsować granicę przerzucając kładkę przez zabezpieczenie.
19 osób próbowało we wtorek dostać się nielegalnie przez granicę z Białorusi do Polski
19 osób próbowało we wtorek dostać się nielegalnie przez granicę z Białorusi do PolskiFoto: Twitter/SG

"Grupa 12 cudzoziemców przerzuciła kładkę przez concertinę (ogrodzenie z drutu ostrzowego) i nielegalnie przeszła na stronę polską na odcinku, za którego zabezpieczenie odpowiada placówka graniczna w Mielniku; osoby te zatrzymano" - podała SG w środę rano na Twitterze.

Według jej danych, w maju było dotąd ponad 750 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski, a od początku roku - ponad 5,1 tys.

Budowa zapory na granicy

Do 30 czerwca obowiązuje czasowy zakaz przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim. Zakaz jest wprowadzony rozporządzeniem MSWiA. Taki zakaz obowiązywał także od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r. Od 2 września do 30 listopada 2021 r., na tym terenie był wprowadzony stan wyjątkowy.

W rozporządzeniu MSWiA podano, że zakaz przebywania na wyznaczonym obszarze przy granicy jest uzasadniony, bo wciąż mają miejsce próby nielegalnego przekraczania granicy i incydenty w bezpośredniej bliskości granicy i mogą być one wykorzystywane do - jak napisano - eskalacji trwającego obecnie kryzysu migracyjnego.

Trwa budowa zapory na tej granicy, dotąd powstała ona na ponad 90 km długości. Rzecznik SG por. Anna Michalska mówiła niedawno, że inwestycja idzie zgodnie z planem, który zakłada, że budowa zakończy się do 30 czerwca. Takie deklaracje składają wykonawcy.

dn

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem