more_horiz
Wiadomości

Ostatnie pożegnanie Maryny Miklaszewskiej. Dziś pogrzeb dziennikarki i opozycjonistki

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2022 06:38
W Warszawie odbędzie się pogrzeb Maryny Miklaszewskiej, dziennikarki i pisarki, działaczki demokratycznej opozycji. Współautorka popularnego musicalu "Metro", tłumaczka literatury czeskiej zmarła 11 maja. Miała 75 lat.
26 maja w Warszawie odbędzie się pogrzeb Maryny Miklaszewskiej
26 maja w Warszawie odbędzie się pogrzeb Maryny MiklaszewskiejFoto: Forum/Forumgwiazd.com.pl

Maryna Miklaszewska w latach 1977-1982 pracowała w redakcji literackiej Programu 3 Polskiego Radia, z której została zwolniona w wyniku weryfikacji dziennikarzy w czasie stanu wojennego. W 1989 wróciła do Polskiego Radia i była redaktorką Programu 1. Ostatnio, w Polskim Radiu 24, wspólnie z Magdaleną Mertą, prowadziła cykliczną audycję "Polki", poświęconą najważniejszym kobietom polskiej historii.

Działalność opozycyjna

W stanie wojennym współpracowała z drugim obiegiem wydawniczym, przepisywała niezależne czasopisma. Uczestniczyła w pracach Prymasowskiego Komitetu Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom przy kościele św. Marcina w Warszawie, działała też w Duszpasterstwie Środowisk Twórczych.

Maryna Miklaszewska była między innymi autorką powieści kryminalnej "Portret pamięciowy" i scenariusza spektaklu Teatru Telewizji "Hrabia". Tłumaczyła też wiersze i teksty piosenek czeskiego poety Karela Kryla oraz literaturę czeską, głównie twórców związanych ze środowiskiem opozycyjnym, w tym Vaclava Havla - działacza antykomunistycznego i pierwszego prezydenta Czech. Za libretto i teksty piosenek do musicalu "Metro" w 1992 roku została nominowana do amerykańskiej nagrody Tony Award, przyznawanej twórcom teatralnym.

W 2007 roku wydała opartą na faktach powieść "Wojtek z Armii Andersa" o niedźwiedziu brunatnym, który w czasie II wojny światowej przeszedł cały szlak bojowy z żołnierzami Armii Andersa.

W 2001 Maryna Miklaszewska została wyróżniona odznaką Zasłużony Działacz Kultury, a w 2007 - postanowieniem prezydenta Lecha Kaczyńskiego - Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Czytaj także:

kp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem