more_horiz
Wiadomości

Sejm przyjął nowelizację ustawy o SN. Rzecznik PiS: wypełnia kamienie milowe związane z KPO

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2022 07:35
Rzecznik PiS Anita Czerwińska przyznała, że przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy o SN wypełnia "kamienie milowe" związane z KPO, a przyjazd szefowej KE do Polski będzie "końcowym etapem zatwierdzenia programu". Opozycji zarzuciła "hipokryzję" oraz "brak lojalności wobec państwa i obywateli".
Czerwińska: nowelizacja ustawy ws. SN wypełnia kamienie milowe; opozycji brakuje lojalności wobec państwa
Czerwińska: nowelizacja ustawy ws. SN wypełnia "kamienie milowe"; opozycji brakuje lojalności wobec państwaFoto: PAP/Leszek Szymański

Sejm uchwalił w czwartek zainicjowaną przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, która m.in. likwiduje Izbę Dyscyplinarną SN. Nowela przewiduje też procedurę "testu bezstronności i niezawisłości sędziego". Za nowelizacją głosowało 231 posłów, przeciw było 208, 13 zaś wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do Senatu.

- Przyjęta przez Sejm ustawa wypełnia "kamienie milowe" ustalone w Krajowym Programie Odbudowy - podkreśliła Czerwińska. Przypomniała, że w przyszłym tygodniu przyjeżdża do Polski przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, co - jak zaznaczyła - "jest już końcowym etapem zatwierdzenia programu".

"Opozycji brakuje lojalności wobec państwa"

Pytana, jak ocenia postawę posłów opozycji podczas czwartkowego głosowania, Czerwińska zwróciła uwagę, że "totalna opozycja wielokrotnie skłaniała swoje środowiska polityczne w Unii Europejskiej do wystąpień przeciwko Polsce, a kiedy po uzgodnionym przez polskie władze kompromisie nastąpiło głosowanie nad ustawą, zagłosowała przeciw".

- Tym samym sprzeciwiła się przyznaniu Polsce należnych jej pieniędzy. To hipokryzja i brak lojalności wobec państwa i obywateli - oceniła Anita Czerwińska.

Za przyjęciem noweli głosowało wszystkich 224 posłów PiS uczestniczących w głosowaniu. Czterech posłów PiS - w tym premier Mateusz Morawiecki - nie głosowało. Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział dziennikarzom po głosowaniu, że szef rządu "przez niedopatrzenie nie głosował nad finałem tej ustawy, ale oczywiście poparcie tu jest pełne, bo ten kompromis został wypracowany w ramach kamieni milowych Krajowego Planu Odbudowy".

Ustawę poparło także trzech posłów Kukiz'15, dwóch koła Polskie Sprawy i dwóch niezrzeszonych. Przeciw byli posłowie opozycji, od głosu wstrzymała się zaś głównie Konfederacja.

Problemy z KE

Komisja Europejska wciąż nie zaakceptowała złożonego już ponad rok temu przez polski rząd Krajowego Planu Odbudowy, czyli dokumentu opisującego sposób wydatkowania środków z Funduszu Odbudowy UE. Pod koniec października zeszłego roku von der Leyen postawiła warunek, by w polskim KPO znalazło się zobowiązanie rządu do likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN.

W czwartek premier Morawiecki oświadczył w Sejmie, że Komisja Europejska przyjrzała się noweli ustawy o SN, którą zaprezentował prezydent Andrzej Duda, i "stwierdziła, że stanowi ona wrota do KPO". - Zakończyliśmy negocjacje kamieni milowych. I chcę Wysokiej Izbie powiedzieć, że w przyszły czwartek, 2 czerwca, przyjedzie tutaj przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na podpisanie kamieni milowych związanych z KPO - powiedział szef rządu.

Czytaj również:

Zobacz także: Krzysztof Sobolewski w "Sygnałach dnia"

dn

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem