more_horiz
Wiadomości

Prezydent Duda do weteranów: waszą wiedzę i kompetencje Polska musi wykorzystać

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2022 13:19
Prezydent Andrzej Duda w liście z okazji Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa napisał, że udział w operacjach wojskowych niesie ze sobą również olbrzymie ryzyko. "Za te trudy, wyrzeczenia i straty Polska zaciągnęła u państwa dług, który mamy obowiązek spłacić" - podkreślił prezydent, kierując słowa do uczestników uroczystości w Katowicach.
Andrzej Duda skierował list do uczestników obchodów Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa w Katowicach
Andrzej Duda skierował list do uczestników obchodów Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa w Katowicach Foto: Twitter.com/@MON_GOV_PL

W sobotę przed południem w Katowicach rozpoczęły się główne uroczystości centralnych obchodów Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa oraz Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ. Przed pomnikiem Powstańców Śląskich w centrum miasta został odczytany Apel Pamięci i odbyła się ceremonia wręczenia wyróżnień.

W liście odczytanym przez p.o. dyrektora departamentu zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego płk. Mariusza Fryca prezydent pozdrowił uczestników uroczystości i zaznaczył, że choć historia ich święta ma 10 lat, już od siedmiu dekad polska flaga obecna jest tam, gdzie zagrożone są pokój i bezpieczeństwo.

"Wiedza i kompetencje weteranów to ważne atuty"

"O tym, jak ważny jest wspólny wysiłek dla pokoju, przekonujemy się dzisiaj, gdy za naszą wschodnią granicą trwa wywołana przez Rosję wojna przeciwko Ukrainie. Mimo że wielu z państwa, uczestników misji w różnych zakątkach świata, ma świadomość tragizmu wojen, to jednak skala tej agresji i brutalność, z jaką postępują rosyjscy najeźdźcy, jest dla każdego z nas trudna do wyobrażenia" - uznał.

Zaznaczył, że z drugiej strony bohaterstwo ukraińskich żołnierzy pokazuje, jak wielką wartość ma doświadczenie bojowe. Przypomniał, że dla wielu polskich weteranów Ukraińcy byli towarzyszami broni, którzy nie tylko od wielu lat czynnie bronili swojego terytorium, lecz także brali udział w operacjach wspólnie z wojskami sojuszniczymi czy partnerskimi.

"Myślę, że teraz (Ukraińcy) wykorzystują nabyte wówczas umiejętności i zdolności. Także państwa wiedza i kompetencje to niezwykle cenne atuty, które należy nie tylko docenić, ale też w pełni wykorzystać na potrzeby bezpieczeństwa i obronności Polski" - zaakcentował prezydent. "Serdecznie dziękuję w imieniu Rzeczypospolitej za państwa wysiłek i poświęcenie" - dodał. 

Polskich żołnierzy postrzegano jako profesjonalistów

"Tych (wysiłków) nie szczędziliście, pomagając zaprowadzić pokój tam, gdzie wymagała tego sytuacja. Byliście w Iraku, Afganistanie, na Bliskim Wschodzie, na Bałkanach, w Afryce, na Morzu Śródziemnym. Chroniliście przestrzeń powietrzną krajów, które nie posiadają odpowiednich zdolności. Służyliście jako obserwatorzy w różnych zakątkach globu" - wyliczył Andrzej Duda.

"Jestem dumny, że wszędzie tam postrzegano polskich żołnierzy i funkcjonariuszy jako profesjonalistów, ludzi pełnych zaangażowania, gotowych do udzielenia wsparcia i nawiązania współpracy" - wskazał 

Podkreślił, że misje to najlepsza szkoła żołnierskiego rzemiosła, to możliwość zweryfikowania w praktyce wiedzy i teorii przekazywanych podczas szkolenia i edukacji. To konieczność szybkiego reagowania na zmieniającą się rzeczywistość i przestrzeń, w której rodzi się zaufanie pomiędzy uczestnikami misji z różnych krajów. Wyraził przekonanie, że umiejętności zdobyte podczas działań poza granicami państwa to także źródło satysfakcji i ważne życiowe doświadczenie.

Operacje wojskowe to zawsze duże ryzyko 

Prezydent przyznał, że niestety udział w operacjach wojskowych, zwłaszcza o bojowym czy stabilizacyjnym charakterze, niesie ze sobą również olbrzymie ryzyko: groźbę odniesienia ran, utraty zdrowia czy czasem nawet życia. To także rozłąka z rodziną i oddalenie od kraju.

"Za te trudy, wyrzeczenia i straty Polska zaciągnęła u państwa dług, który mamy obowiązek spłacić. Jako Prezydent RP i zwierzchnik Sił Zbrojnych deklaruję, że będę dokładał wszelkich starań, aby te zobowiązania były realizowane" - zadeklarował.

"Składam hołd żołnierzom i funkcjonariuszom, którzy polegli w trakcie wykonywania obowiązków poza granicami państwa. Zginęli w imię naszego wspólnego dobrego, jakim jest pokój i bezpieczeństwo świata. Za to winniśmy im wdzięczność" - podkreślił.

Życzenia dla weteranów

Podziękował także instytucjom, które dbają o pamięć o poległych weteranach i troszczą się o żyjących, osobom zaangażowanym w akcje rozpropagowywania wiedzy o Orderze Krzyża Wojskowego, uczestnikom zawodów Invictus Games. Zapewnił o swoim uznaniu i wsparciu dla wszystkich form aktywizowania i integrowania środowiska weteranów. 

"Z okazji dzisiejszego święta życzę wszystkim weteranom działań poza granicami państwa pomyślności w dalszej służbie oraz powodzenia w realizacji nowych zawodowych projektów i podejmowaniu życiowych wyzwań. Weteranom poszkodowanym życzę zdrowia, siły w zmaganiu z codziennością, wsparcia ze strony najbliższych oraz życzliwości ludzi i instytucji" - napisał prezydent. 

"Życzę państwu jak najwięcej możliwości dzielenia się wiedzą i doświadczeniem, które mogą stanowić istotną przewagę nie tylko w przypadku zagrożenia, ale wszędzie tam, gdzie chodzi o bezpieczeństwo, gdzie ważne jest mądre przywództwo i gdzie liczy się profesjonalizm i opanowanie w sytuacjach kryzysowych" - zakończył Andrzej Duda.

Czytaj także:

Słowa od premiera skierowane do weteranów 

Również premier Mateusz Morawiecki, w liście odczytanym przez wojewodę śląskiego Jarosława Wieczorka, przekazał wyrazy szacunku wobec żołnierzy, policjantów, strażaków, strażników granicznych i funkcjonariuszy służb specjalnych, służących poza granicami kraju. Podkreślił, że obecnie nadal trwają polskie misje w Iraku, Rumunii, Kosowie, Bośni i Hercegowinie, Republice Środkowoafrykańskiej, Turcji, Libanie, na Łotwie i na Sycylii. 

"Misje zagraniczne to wielki wkład Polski w solidarność między państwami. Dzięki znakomitemu wyszkoleniu, profesjonalizmowi i wysokiemu morale, którymi charakteryzują się polscy żołnierze i funkcjonariusze, nasz kraj jest postrzegany jako odpowiedzialny i wiarygodny partner w stosunkach międzynarodowych, a polski mundur jest symbolem odwagi i męstwa na całym świecie" - napisał szef rządu.

Szef MON z okazji święta weterana

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w liście odczytanym przez wiceministra obrony Marcina Ociepę napisał, że Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa to święto tysięcy polskich żołnierzy oraz funkcjonariuszy, którzy w misjach godnie reprezentowali ojczyznę, wykazując się zaangażowaniem, odwagą i znajomością swojego fachu, wspierali sojuszników, stali na straży pokoju oraz stabilności. Pokazywali, że ich służba ma głęboki sens, a dzięki niej świat jest bezpieczniejszy. 

Posłuchaj
00:28 11763519_1.mp3 Wiceminister Marcin Ociepa zaznaczył, że wysiłek i ofiara weteranów to fundament bezpieczeństwa, pokoju i wolności zarówno na świecie, jak i w Polsce (IAR) 

"Żołnierze i funkcjonariusze, którzy wypełniając swoją przysięgę nie wahali się narażać zdrowia i życia, zasługują na szacunek oraz najwyższe uznanie. (…) Obowiązkiem Polaków jest troska o swoich bohaterów, a także pamięć o tych, którzy oddali życie pod Biało-Czerwoną" - napisał Błaszczak, akcentując, że to dzięki weteranom Polska jest uważana za solidnego sojusznika, na którym można polegać.

Obecnie żołnierze Wojska Polskiego i innych służb mundurowych służą w Iraku, Rumunii, Kosowie, Bośni i Hercegowinie, Republice Środkowoafrykańskiej, Turcji, Libanie oraz na Łotwie i Sycylii.

ASP

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem