more_horiz
Wiadomości

Rząd nie przedłuży świadczenia dla osób przyjmujących uchodźców. Będą jednak wyjątki

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2022 21:12
Pełnomocnik rządu do spraw uchodźców i wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker przekazał, że rządzący nie planują przedłużenia wypłacania środków w ramach świadczenia dla osób przyjmujących uchodźców z Ukrainy.
Wiceszef MSWiA: nie będziemy przedłużać świadczenia dla Polaków przyjmujących uchodźców pod swój dach
Wiceszef MSWiA: nie będziemy przedłużać świadczenia dla Polaków przyjmujących uchodźców pod swój dachFoto: Shutterstock/Vanja Stokic

Wiceszef MSWiA podkreślił w TVP Info, że świadczenie można przyjmować przez 120 dni od momentu przyjęcia uchodźców. - Nie będziemy przedłużać tego świadczenia, ponieważ jesteśmy przekonani, że wiele osób w Polsce jest w stanie się usamodzielnić i zaadaptować - stwierdził.

Podkreślił, że wielu uchodźców już z Polski wyjeżdża i wraca na Ukrainę, o czym ma świadczyć fakt, że od 10 maja odnotowywanych jest więcej powrotów na Ukrainę niż przyjazdów do Polski.

Szansa na dalsze świadczenie

Paweł Szefernaker zaznaczył, że będą wyjątki, jeśli chodzi o dalsze wypłacanie świadczenia. - Osoby, które z przyczyn od nich niezależnych nie mogą się usamodzielnić - osoby niepełnosprawne, kobiety w ciąży albo z wieloma dziećmi - będą dalej otrzymywały wsparcie. Ustawa przewiduje takie rozwiązanie - podkreślił.

Zgodnie z ustawą wypłaty świadczenia dla osób, które przyjęły uchodźców w swoich domach na początku wojny, ustaną z końcem czerwca. Pomoc wynosi 40 złotych dziennie, czyli około 1200 złotych miesięcznie.

Posłuchaj
00:19 11766933_2.mp3 Wiceszef MSWiA: nie będziemy przedłużać świadczenia dla Polaków przyjmujących uchodźców pod swój dach (IAR)

 

Czytaj także:

dz

Zobacz także

Zobacz także