Nowelizacja ustawy o SN. Marek Pęk: Senat wyszedł daleko poza poprawki techniczne

Senat przyjął w środę z poprawkami nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Całość ustawy poparło 97 senatorów. Nikt nie był przeciwny, ani nie wstrzymał się od głosu. Ustawa zakłada między innymi likwidację Izby Dyscyplinarnej. Zmiany mają pozwolić na zakończenie sporu z Komisją Europejską i odblokowanie dla Polski pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy. Teraz ustawa ponownie wróci do Sejmu, który rozpatrzy poprawki Senatu.

2022-06-02, 14:47

Nowelizacja ustawy o SN. Marek Pęk: Senat wyszedł daleko poza poprawki techniczne

Wicemarszałek Senatu Marek Pęk z Prawa i Sprawiedliwości tłumaczył, że senatorowie PiS-u byli przeciwni większości poprawek, które do ustawy wniosła senacka większość. Dodał, że poparli poprawki wniesione do nowelizacji ustawy przez senatora Marka Martynowskiego, a popierane przez przedstawiciela rządu oraz Kancelarii Prezydenta. Marek Pęk powiedział, że PiS poparło całość ustawy, ponieważ nie chciało być przeciwne temu, co "w ogromnym trudzie zostało wypracowane w Sejmie".

- Dla posłów Zjednoczonej Prawicy rekomendacja jest jasna: popieramy przedłożenie sejmowe z dwoma poprawkami zgłoszonymi przez Prawo i Sprawiedliwość - mówił.

Poprawki Senatu

Poprawki senatora Martynowskiego miały charakter redakcyjny. W ocenie wicemarszałka Pęka, "większość senacka wyszła daleko poza obszar poprawek technicznych". Jak mówił, jedna z poprawek "wchodzi w obszar niezawisłości sędziowskiej". Chodzi o poprawkę, zgodnie z którą sędziowie Izby Dyscyplinarnej przestaną orzekać w Sądzie Najwyższym w dniu wejścia w życie nowelizacji ustawy, bez możliwości przejścia w stan spoczynku. Wicemarszałek Senatu nawiązał też do wczorajszej decyzji komisarzy europejskich, która odblokowała Krajowy Plan Odbudowy. - Wczorajsza decyzja (...) świadczy o tym, że te prace w Sejmie zostały potraktowane poważnie, merytorycznie, więc naprawdę Senat powinien przestać podgrzewać tę sprawę politycznie - mówił.

Marek Pęk wyraził nadzieję, że najbardziej - jak to określił - kontrowersyjne poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym zostaną w Sejmie odrzucone.

REKLAMA

Posłuchaj

Marek Pęk (PiS) o głosowaniu nad ustawą o Sądzie Najwyższym i KPO (IAR) 0:21
+
Dodaj do playlisty

Ustawę o Sądzie Najwyższym do prac parlamentarnych skierował prezydent Andrzej Duda. Zgodnie z nią, sędziowie orzekający w Izbie Dyscyplinarnej, będą mogli przejść do innej izby lub w stan spoczynku. Zostanie utworzona Izba Odpowiedzialności Zawodowej. Spośród wszystkich sędziów Sądu Najwyższego, z wyjątkiem prezesów izb, miałyby być wylosowane 33 osoby, spośród których prezydent wybierałby na pięcioletnią kadencję 11 sędziów do składu Izby Odpowiedzialności Zawodowej. Będą się mogli odwołać do niej sędziowie ukarani przez Izbę Dyscyplinarną lub ci, którym uchylono immunitety.

Do Polski przylatuje dziś szefowa Komisji Europejskiej, by osobiście poinformować o zgodzie na Krajowy Planu Odbudowy. Zielone światło dali wczoraj komisarze. Polska wnioskuje o ponad 35 miliardów euro z unijnego Funduszu Odbudowy, z czego prawie 24 miliardy euro to bezzwrotne dotacje, reszta to tanie pożyczki.

Zobacz także: Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym. Piotr Zgorzelski: przepracujemy i przegłosujemy ją dla Polaków

dz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej