Lech Wałęsa chce Unii Europejskiej bez Polski. Padły zdumiewające słowa

2022-06-05, 01:51

Lech Wałęsa chce Unii Europejskiej bez Polski. Padły zdumiewające słowa
Lech Wałęsa chce Unii Europejskiej bez Polski. Foto: PAP/DPA/Roland Weihrauch

Lech Wałęsa udzielił szokującego wywiadu. - Unia Europejska, zamiast chodzić na kompromis z Polską, powinna się rozwiązać i chwilę później stworzyć nową wspólnotę na podstawie Niemiec, Francji, ale bez Polski i Węgier - stwierdził. Nie był to jednak koniec zdumiewających tez w wykonaniu byłego prezydenta. Ocenił on również, że Komisja Europejska nie powinna zgadzać się na przyznanie Polsce środków w ramach KPO.

Lech Wałęsa udzielił wywiadu dla portalu Interia, w którym odniósł się do czwartkowej wizyty w Polsce szefowej Komisji Europejskiej. Ursula von der Leyen spotkała się z prezydentem Andrzejem Dudąpremierem Mateuszem Morawieckim oraz osobiście ogłosiła akceptację Krajowego Planu Odbudowy. 

Były prezydent wyraźnie nie jest zadowolony z tego obrotu wydarzeń. Stwierdził on bowiem, że Komisja Europejska nie powinna wypłacać Polsce środków z KPO. - Jeśli KE zgodzi się na KPO to będzie jej porażka - mówił.

Lech Wałęsa chce rozpadu Unii Europejskiej

W dalszej części rozmowy Lech Wałęsa poszedł jeszcze o krok dalej. - Unia, zamiast chodzić na kompromis z Polską, powinna się rozwiązać i chwile później stworzyć nową wspólnotę na podstawie Niemiec i Francji, ale bez Polski i Węgier - ocenił.

- Ale znów mnie nie posłuchano, a to prosty pomysł: jeśli my chcielibyśmy wstąpić do nowej Unii, na wejściu poza prawami, musielibyśmy zaakceptować również obowiązki. I ustawić je tak, aby wygłupy, które mają dzisiaj miejsce, już nie powtórzyły - powiedział.

- Przecież oni te pieniądze i tak roztrwonią i rozkradną. Bez praworządności nie ma sensu przekazywać miliardów euro na zmarnowanie - dodał.

Zobacz także:

KPO. Miliardy dla Polski

Komisja Europejska zaakceptowała w środę polski KPO. To krok w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy. KPO musi zostać jeszcze przyjęte przez Radę UE - co stanie się prawdopodobnie 17 czerwca gdy zbiorą się ministrowie finansów państw UE.

KE zaznaczyła m.in. że polski KPO "zawiera »kamienie milowe« związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa, które mają szczególne znaczenie dla poprawy klimatu inwestycyjnego i stworzenia warunków dla skutecznej realizacji". Wskazano też, że "Polska musi wykazać, iż te »kamienie milowe« zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy".

Zobacz także: wiceszef MF Artur Soboń w "Sygnałach dnia"

jp/Interia

Polecane

Wróć do strony głównej