82. rocznica pierwszego transportu więźniów do Auschwitz. Znamy plan uroczystości

2022-06-14, 06:13

82. rocznica pierwszego transportu więźniów do Auschwitz. Znamy plan uroczystości
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock

W Oświęcimiu we wtorek odbędą się obchody 82. rocznicy pierwszego transportu więźniów do obozu KL Auschwitz. Tego dnia obchodzony jest również Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

14 czerwca 1940 roku z tarnowskiego dworca do Oświęcimia wyruszył transport 728 więźniów politycznych. Mężczyźni przewiezieni zostali przez Niemców do powstającego obozu pociągami.

Uroczystości o godz. 14.30 rozpocznie złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod Ścianą Śmierci na dziedzińcu Bloku 11 byłego niemieckiego obozu Auschwitz I. Następnie uczestnicy uroczystości złożą wieńce pod tablicą upamiętniającą deportację I transportu Polaków do Auschwitz w pobliżu
dawnej rampy kolejowej.

O godz. 17.00 w Klasztorze Franciszkanów w Harmężach odprawiona zostanie msza święta, po jej zakończeniu przewidziane jest zwiedzanie wystawy "Klisze pamięci. Labirynty" autorstwa byłego więźnia Mariana Kołodzieja.

82. rocznica pierwszego transportu więźniów do Auschwitz

Swoją obecność w Oświęcimiu zapowiedziało kilkunastu byłych więźniów. - To ludzie, którzy przez całe swoje życie mówili o wolności, teraz widzimy jak ten apel został pogwałcony przez Rosję. Jestem przekonany, że dla wielu z nich to jest ten moment, że czasem ostatnim siłami i w ostatecznym geście protestu przeciwko agresji Rosji na Ukrainę, zdecydowali się na przyjazd na uroczystości - mówił Polskiemu Radiu Piotr A. Cywiński - dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Spośród pierwszych 728 więźniów niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau wojnę przeżyło 325. Ostatni z tej grupy - Kazimierz Albin - zmarł w 2019 roku. Do momentu wyzwolenia, niemieccy naziści zamordowali w Auschwitz ponad milion osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów i radzieckich jeńców wojennych.

Obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau

Obóz Auschwitz został utworzony przez Niemców w czerwcu 1940 roku na przedmieściach Oświęcimia, włączonego przez nazistów do III Rzeszy. Nazwy: Auschwitz i Birkenau są zniemczonymi przez okupanta odpowiednikami polskich: Oświęcim i Brzezinka.

Więźniowie Auschwitz-Birkenau ginęli w komorach gazowych, wskutek niewolniczej pracy, głodu, tortur, egzekucji i pseudomedycznych eksperymentów. Gdy 27 stycznia 1945 roku do obozu weszli żołnierze Armii Czerwonej, zastali w nim ponad siedem tysięcy skrajnie wyczerpanych więźniów, w tym około 500 dzieci. Oswobodzono też około pół tysiąca więźniów w podobozach - Starej Kuźni, Blachowni Śląskiej, Świętochłowicach, Wesołej, Libiążu, Jawiszowicach i Jaworznie.

Czytaj także:

Posłuchaj

Jerzy Bogusz: kapowie bardzo starannie się nad nami znęcali (IAR) 0:18
+
Dodaj do playlisty

ng

Polecane

Wróć do strony głównej