more_horiz
Wiadomości

Pogoda na wtorek: burze z gradem i upały. Alerty IMGW dla całej Polski

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2022 06:00
Cała Polska została objęta alertami pogodowymi wydanymi przez IMGW. W zachodniej części kraju instytut ostrzega przed burzami z gradem, w środkowej i na wschodzie przed upałami. W najgorszej sytuacji są mieszkańcy pasa w centrum, gdzie wystąpią oba niebezpieczne zjawiska.
Pogoda na wtorek. Alerty IMGW przed upałami i burzami
Pogoda na wtorek. Alerty IMGW przed upałami i burzamiFoto: Shutterstock/KasparsDaleckis

Polska będzie w obszarze obniżonego ciśnienia, a na zachodzie nadal zalegać będzie front atmosferyczny. Za frontem od zachodu zacznie napływać chłodniejsze powietrze polarne morskie. W nocy wzrost, a w dzień wahania ciśnienia. Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1004 hPa i będzie się wahać.

Pogoda na wtorek. Burze i upały. Ostrzeżenia IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami na zachodzie kraju. Ostrzeżenia obejmują województwa: opolskie, dolnośląskie, lubuskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie, a także większość terytorium województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego oraz zachodnich powiatów łódzkiego i śląskiego.

Synoptycy prognozują burze, którym miejscami będą towarzyszyć okresami silne opady deszczu od 15 do 25 milimetrów oraz porywy wiatru do 70 kilometrów na godzinę. Miejscami może padać grad.

Ostrzeżenie w najbardziej wysuniętych na zachód regionach zaczyna obowiązywać o północy, wygasa o 8 rano. Im dalej na wschód, tym później nadejdą groźne burze. Na wysokości Koszalina, Wrocławia czy Poznania alert wydano dla godzin 4-12, a w centrum w godz. 8-15. Gdy w Zielonej Górze niebo się uspokoi, grzmieć zacznie w Kaliszu. Burze sięgną też Trójmiasta, Torunia, Zduńskiej Woli, Gliwic.

W większej części kraju obowiązują cały czas ostrzeżenia przed upałemTemperatura maksymalna od 24 st. C na zachodzie do 30 st. C w centrum i 32 st. C na wschodzie; chłodniej nad morzem około 20 st. C. 

Na obszarze objętym ostrzeżeniem temperatura w nocy może utrzymać się nawet na poziomie 20 st. C.

Pogoda na środę

W środę zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami duże. Na zachodzie, w centrum i lokalnie na północnym i południowym wschodzie przelotne opady deszczu, lokalnie burze. Prognozowana wysokość opadów podczas burz do 15 mm.

Temperatura maksymalna od 24 st. C na północnym zachodzie do 28 st. C na północny i w obszarach podgórskich i do 34 st. C na wschodzie i południu; nad morzem od 21 st. C do 23 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni i wschodni. W czasie burz wiatr w porywach do 65 km/h.

Czytaj także:

Gdzie jest Burza? Mapa live

fc/PAP

Zobacz także

Zobacz także