more_horiz
Wiadomości

"Nie utraciliśmy kontroli nad suwerennością granicy". Kamiński dziękuje straży granicznej i wojsku

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2022 10:53
- Plan Putina, realizowany przez Łukaszenkę, dotyczący destabilizacji w Polsce, państwach bałtyckich, a tak naprawdę w całej Europie, nie powiódł się. Uniemożliwiliśmy powstanie wschodnioeuropejskiego szlaku nielegalnej migracji, która miała zdestabilizować sytuację polityczną, społeczną w naszej części świata - powiedział szef MSWiA Mariusz Kamiński. Dziękując Straży Granicznej i Wojsku Polskiemu stwierdził, że "ani na moment nie utraciliśmy kontroli nad suwerennością naszej granicy".
Mariusz Kamiński podkreślał, że Putinowi nie udało sięzrealizować planu zdestabilizowania Europy przy użyciu imigrantów
Mariusz Kamiński podkreślał, że Putinowi nie udało się zrealizować planu zdestabilizowania Europy przy użyciu imigrantówFoto: Twitter/@MSWiA_GOV_PL

W czwartek w Kuźnicy w Podlaskiem odbyła konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego, szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego, wiceszefa MSWiA Macieja Wąsika oraz komendanta głównego Straży Granicznej gen. Tomasza Pragi.

- Dziś z perspektywy wydarzeń, które nastąpiły w ostatnich miesiącach, widać bardzo wyraźnie, i to chyba dla każdego myślącego obywatela jest oczywiste, że scenariusz nielegalnej migracji, który rozpoczął się w połowie ubiegłego roku na granicy polsko-białoruskiej, był elementem szerszego scenariusza - powiedział szef MSWiA.

Polska utrzymała suwerenność granicy

Kamiński wskazał, że był to scenariusz "destabilizacji sytuacji w całym regionie, w całej części Europy Środkowo-Wschodniej". - Było to przygotowanie do wojny w Ukrainie. To był scenariusz rosyjski, nie mieliśmy co do tego najmniejszych wątpliwości. Mieliśmy ku temu podstawy, żeby tak oceniać sytuację i trafnie tę sytuację oceniliśmy. Musieliśmy podejmować twarde decyzje. Być może dla części opinii publicznej kontrowersyjne decyzje, ale zawsze było to w interesie naszych obywateli, ich bezpieczeństwa, bezpieczeństwa państwa polskiego - mówił.

00:23 kaminski i boalirusi.mp3 Mariusz Kamiński: w przypadku Białorusi mamy do czynienia z państwem policyjnym, współodpowiedzialnym za agresję Rosji na Ukrainę (IAR)

- Ani na moment w czasie trwania kryzysu nie utraciliśmy kontroli nad suwerennością naszej granicy. To była kwestia odpowiedniego zarządzania tym poważnym, niezwykle fundamentalnym kryzysem, jaki dotknął granicę naszego państwa - zaznaczył.

Bezpieczeństwo pod kontrolą

Podkreślił też, że to dzięki znakomitej postawy funkcjonariuszy SG, policji i żołnierzy Wojska Polskiego nie utraciliśmy kontroli nad bezpieczeństwem. - Wielu z nich dzień i noc pilnowało granicy, bezpieczeństwa naszego państwa. Są tacy w tym funkcjonariusze, którzy doznali fizycznych obrażeń, byli ranni. Wszystko to robili dla Polski - podał.

- Jestem przekonany, że ta zapora służy naszemu bezpieczeństwu, bezpieczeństwu nas wszystkich. Ona spełni swoje zadanie. Oprócz tej zapory inżynieryjnej już teraz powstaje zapora elektroniczna: czujniki ruchu, kamery dzienne i termowizyjne. Będzie to granica w pełni zabezpieczona. Wzdłuż całej granicy powstały drogi, żeby błyskawicznie mogły następować interwencje całodobowych patroli straży granicznej. To naprawdę wielka sprawa dla naszego bezpieczeństwa - powiedział szef MSWiA.

Pięciometrowy płot zbudowany z żelbetonu i grubych stalowych profili zwieńczony skręconym drutem żyletkowym, już chroni terytorium Polski (PAP) Pięciometrowy płot zbudowany z żelbetonu i grubych stalowych profili zwieńczony skręconym drutem żyletkowym, już chroni terytorium Polski (PAP)

"Plan Putina się nie powiódł"

- Plan Putina, realizowany przez Łukaszenkę, dotyczący destabilizacji w Polsce, państwach bałtyckich, a tak naprawdę w całej Europie, nie powiódł się. Uniemożliwiliśmy powstanie wschodnioeuropejskiego szlaku nielegalnej migracji, która miała zdestabilizować sytuację polityczną, społeczną w naszej części świata - dodał.

Czytaj także:

mbl

Zobacz także

Zobacz także