more_horiz
Wiadomości

Za dnia upały do 37 stopni, w nocy burze. IMGW i RCB ostrzegają [PROGNOZA POGODY]

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2022 14:20
W związku ze zbliżającą się falą potężnych upałów, IMGW wydał ostrzeżenia najwyższego, III stopnia. Jednocześnie w nocy, choć trochę chłodniej, będzie wietrznie i burzowo, przed czym ostrzega Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
W wielu miastach Polski stojąkurtyny wodne pozwalające schłodzić się w piekielnym żarze letnich upałów
W wielu miastach Polski stoją kurtyny wodne pozwalające schłodzić się w piekielnym żarze letnich upałówFoto: Jolanta Wojcicka/ Shutterstock

Najbliższych kilkadziesiąt godzin upłynie w Polsce pod znakiem ekstremalnych upałów, nawet do 37 stopni - wynika z prognozy IMGW, najgoręcej będzie na południowym wschodzie.

- W Polsce centralnej, południowej oraz wschodniej temperatura maksymalna wyniesie od 30 do 34 stopni, natomiast na południowym wschodzie - do 37 stopni. Ciepłe będą także noce, szczególnie na południu i wschodzie, na tych obszarach temperatura nie spadnie poniżej 20 stopni, a więc będą to noce tropikalne - poinformowała Emilia Szewczak z biura prasowego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej .

IMGW i RCB ostrzegają

W związku z potwornymi upałami, IMGW wydał alerty II i III stopnia. Najwyższe ostrzeżenie III stopnia obowiązuje w południodno-wschodniej Polsce,na obszarach województw podkarpackiego, lubelskiego i małopolskiego. Alerty II stopnia obowiązują w centralnej Polsce, a także na północnym wschodzie, w Warmińsko-Mazurskiem, Pomorskiem, Kujawsko-Pomorskiem, w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, Śląsku i w Świętokrzyskiem.

W nocy, choć nieco chłodniej, będzie bardzo burzowo. Ostrzeżenia II stopnia przed burzami z gradem obowiązują po południu, do godzin nocnych, w pasie Polski centralnej od Katowic przez Opolszczyznę do Wrocławia i dalej, na północny wschód przez okolice Kalisza, Łodzi, Płock, Bydgoszcz, aż po okolice Olsztyna i Gdańska. Ostrzeżenia I stopnia przed burzami wydano też dla województwa zachodniopomorskiego - obowiązują w pasie od Gryfina, przez Szczecin, do Koszalina.

Do mieszkańców województw opolskiego, a także części województw: dolnośląskiego, łódzkiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, pomorskiego, śląskiego, wielkopolskiego i warmińsko-mazurskiego trafiły wiadomości od RCB z ostrzeżeniem przed burzami, wichurami i podtopieniami. Możliwe są przerwy w dostawie prądu, lokalne podtopienia oraz utrudnienia komunikacyjne. RCB apeluje o zabezpieczenie rzeczy, które może porwać wiatr, m.in. na balkonach.

Jak przeżyć w upale?

Eksperci radzą, aby w miarę możliwości nie wychodzić z domu między 11:00 a 16:00, ponieważ wtedy promieniowanie słoneczne jest najsilniejsze. Zbyt długa ekspozycja ciała na działanie słońca może przyczynić się do rozwoju nowotworu skóry. Nietrudno o poparzenia, omdlenia i odwodnienia.

Były Główny Inspektor Sanitarny Marek Posobkiewicz zaznaczył, że w taki upał pod żadnym pozorem, nawet na chwilę, nie można zostawiać dzieci w samochodzie, ponieważ są one najbardziej narażone na przegrzanie. - Już w ciągu kilku minut temperatura w samochodzie wzrasta do 60, a nawet 70 stopni, więc wyobraźmy sobie, że zamykamy dziecko w saunie, z której nie może ono wyjść - tłumaczył Marek Posobkiewicz.

00:23 posobkiewicz - setka 1 .mp3 Marek Posobkiewicz o tym, co dzieje się z dzieckiem pozostawionym w samochodzie w taki upał (IAR)

W samochodzie nie wolno zostawiać także zwierząt.

Ochłodzenie za kilkadziesiąt godzin

Zgodnie z prognozami IMGW, ochłodzi się w sobotę. Tego dnia, podobnie jak w niedzielę, w całym kraju temperatura maksymalna nie przekroczy 30 stopni.

Czytaj także:

mbl

Zobacz także

Zobacz także