more_horiz
Wiadomości

Polska otrzyma miliardy euro w ramach polityki spójności UE. Premier Morawiecki: te środki są polską racją stanu

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2022 14:33
Ponad 76 miliardów euro - tyle otrzyma Polska w ramach polityki spójności Unii Europejskiej. Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z unijną komisarz do spraw spójności i reform Elisą Ferreirą na temat warunków przyznania Polsce tych środków.
Szef polskiego rządu podkreślił, że pozyskanie pieniędzy z unijnej polityki spójności leży w interesie Polski
Szef polskiego rządu podkreślił, że pozyskanie pieniędzy z unijnej polityki spójności leży w interesie PolskiFoto: PAP/Radek Pietruszka

Po spotkaniu szef polskiego rządu podkreślił, że pozyskanie pieniędzy z unijnej polityki spójności leży w interesie Polski. - Te środki to polski interes narodowy, to polska racja stanu. Kto myśli inaczej, jest w błędzie. Chcemy zostawić kryzys jak najszybciej za sobą i dlatego czekamy na środki europejskie. Rozmawiałem z panią komisarz o tym, kiedy jak najszybciej będą mogły wpłynąć do Polski. Chcemy pokonać kryzys, zwalczyć inflację i te środki się bardzo przydadzą - powiedział Mateusz Morawiecki.

Premier dodał, że przyznane środki przełożą się na wyrównanie szans rozwojowych między Polską a innymi unijnymi krajami.

Zakończono negocjacje z KE w kwestii Umowy Partnerstwa

Premier Mateusz Morawiecki powiedział również, że Umowa Partnerstwa z Komisją Europejską pozwoli skorzystać Polsce ze środków unijnych na lata 2021-2027. O zakończeniu negocjacji szef rządu poinformował po spotkaniu w Warszawie z unijną komisarz do spraw spójności i reform Elisą Ferreirą.

- Bardzo cieszę się, że dzisiaj dobrnęliśmy do końca procesu negocjacji. Kończymy je wielkim sukcesem - ponad 76 miliardów euro z samej polityki spójności - to największy budżet spośród państw UE - powiedział.

Posłuchaj
00:23 11818532_1.mp3 Premier M. Morawiecki o środkach z polityki spójności UE (IAR)

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że Polska jest największym beneficjentem całej polityki spójności - jak mówił - "polityki wyrównywania szans, tworzenia nowych dróg, wyrównywania szans pomiędzy regionami".

- Na tym chcemy się koncentrować, aby tereny wiejskie, powiaty, mniejsze miasta, tereny, które wymagają transformacji środowiskowej i energetycznej, otrzymały środki na transformację i zmiany, które są potrzebne - mówił premier.

dn

Zobacz także

Zobacz także