more_horiz
Wiadomości

Trzaskowski chciał otwarcia stacji metra z pompą. Zaprosił gości na... "plac budowy"

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2022 23:59
W obecności mediów i wielu gości, między innymi unijnej komisarz ds. polityki regionalnej, odbyło się otwarcie stacji metra na stołecznym Bemowie. Zaproszone na uroczystość osoby dowiedziały się na miejscu, że wciąż nie są spełnione wszystkie formalności, aby stacja mogła działać. Prezydent Warszawy w ostatniej chwili uniknął kompromitacji.
Rafał Trzaskowski zaprosił gości na otwarcie metra na Bemowie, pozwolenie na uruchomienie stacji nadeszło w ostatniej chwili
Rafał Trzaskowski zaprosił gości na otwarcie metra na Bemowie, pozwolenie na uruchomienie stacji nadeszło w ostatniej chwiliFoto: PAP/Tomasz Gzell

Do ostatniej chwili trwało oczekiwanie na otwarcie nowego odcinka II linii metra łączącego Wolę z Bemowem. Jeszcze na początku konferencji zorganizowanej na stacji końcowej Bemowo nie było wiadomo, o której godzinie warszawiacy skorzystają z nowych stacji.

- Wszyscy jesteśmy w dużym napięciu, czy otwieramy dzisiaj metro, czy nie. I powiem państwu, że nie przetniemy tego dylematu w tym momencie, bo jeszcze tego nie wiemy. Myślę, że będziemy działać w takim duchu, że będziemy naprawdę superzgodni ze wszystkimi przepisami i wymogami. Traktujmy na razie stację Bemowo jako stację, która nie ma pozwolenia na użytkowania - mówiła przedstawicielka władz miasta.

Zaprosiła gości do zwiedzania i podróży metrem w kaskach i kamizelkach. Tłumaczyła to tym, że wszyscy zgromadzeni, wśród których była Elisa Fereira, unijna komisarz ds. polityki regionalnej, są obecnie, "formalnie rzecz biorąc, na placu budowy".

"Pieczątki i pozwolenia" w ostatniej chwili

Wreszcie po godzinie 16 prezydent stolicy Rafał Trzaskowski ogłosił już oficjalnie, że są już gotowe wszystkie pozwolenia i w związku z tym można już korzystać z obu nowych stacji metra. Z Ulrychowa nieco wcześniej, z Bemowa dopiero po godzinie 16.

Podkreślił, że metro dotarło już na dziewiątą dzielnicę Warszawy. Poinformował, że wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł wydał zgodę na użytkowanie nowego odcinka drugiej linii metra. - Mamy wszystkie pieczątki, pozwolenia, w związku z tym normalnie będziemy mogli otworzyć stację - powiedział Trzaskowski, jak tylko dowiedział się o decyzji wojewody. Dziękował też Radziwiłłowi za przyspieszenie procesu.

Na styku Woli i Bemowa powstał najkrótszy odcinek linii M2. Składa się on z nieco ponad dwóch i pół kilometra tuneli oraz dwóch stacji: Ulrychów - położonej w ciągu ul. Górczewskiej i Bemowo zlokalizowanej w pobliżu skrzyżowania ulic Górczewskiej i Powstańców Śląskich przy dzielnicowym ratuszu. Za stacją Bemowo znajdują tory odstawcze dla pociągów metra.

Czytaj więcej:

ms/PAP/tvp.info

Zobacz także

Zobacz także